Małżonek, który nie złożył podpisu pod wspólnym zeznaniem rocznym PIT, może ten brak uzupełnić później.
Małżonek, który nie złożył podpisu pod wspólnym zeznaniem rocznym PIT, może ten brak uzupełnić później.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy orzekł, że w stanie prawnym obowiązującym w 2010 r. brak podpisu pod wspólnym rozliczeniem jednego z małżonków nie pozbawiał ich prawa do preferencyjnego rozliczenia z fiskusem za 2009 rok. Sąd uzasadniał, że brak podpisu nie stanowi takiej wady pisma, która pociągałaby za sobą jego bezwzględną bezskuteczność. W przeciwnym przypadku – uzasadniał sąd – byłby to wyraz nadmiernego i niczym nieuzasadnionego formalizmu proceduralnego.
Zdaniem WSA, brak podpisu pod zeznaniem można uzupełnić. Jak wynika z art. 274 par. 1 pkt 2 Ordynacji podatkowej (t.j. Dz.U. z 2005 r. nr 8, poz. 60 z późn. zm.) w razie stwierdzenia, że deklaracja zawiera błędy rachunkowe lub inne oczywiste omyłki bądź że wypełniono ją niezgodnie z ustalonymi wymaganiami, organ podatkowy w zależności od charakteru i zakresu uchybień zwraca się do składającego deklarację o jej skorygowanie oraz złożenie niezbędnych wyjaśnień, wskazując przyczyny, z powodu których informacje zawarte w deklaracji podaje się w wątpliwość.
Przypomnijmy, że 1 stycznia 2011 r. (z mocą obowiązującą od 1 stycznia 2010 r.) wszedł w życie przepis, zgodnie z którym wystarczy podpis jednego z małżonków pod zeznaniem PIT. Wyrok jest nieprawomocny.
SYGN. AKT I SA/Bd 226/11
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Reklama
Reklama