Wysokość składki wykupionego ubezpieczenia dla pracownika wyjeżdżającego w delegację stanowi przychód do opodatkowania.
Podatnik od trzech miesięcy pracuje w firmie międzynarodowej z siedzibą w Polsce. Pracodawca wysyła go w podróż służbową do Danii. Ma zamiar wykupić mu ubezpieczenie.
– Czy będzie ono moim przychodem – pyta pan Mariusz z Warszawy.
Należności przysługujące pracownikowi z tytułu podróży służbowej w kraju czy za granicą to diety, zwrot kosztów: przejazdów i dojazdów, noclegów, innych wydatków, określonych przez pracodawcę odpowiednio do uzasadnionych potrzeb.
– Przepisy nie zobowiązują pracodawcy do ubezpieczenia pracowników wyjeżdżających w delegację zagraniczną czy krajową – wyjaśnia Monika Mazurek, księgowa w Auxilium.
Jednocześnie dodaje, że w myśl art. 12 ust.1 ustawy o PIT za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ekwiwalenty bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń oraz świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartości innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo płatnych.
– Wynika z tego, że opłacanie składek na ubezpieczenie pracownika od następstw nieszczęśliwych wypadków jest świadczeniem pieniężnym, które ponosi pracodawca i tym samym stanowi przychód pracownika – stwierdza Monika Mazurek.
Zauważa też, że ubezpieczenie pracownika od nieszczęśliwych wypadków nie jest wymienione w zwolnieniach przedmiotowych w art. 21 ust.1 ustawy o PIT.
Zatem – jak sugeruje Monika Mazurek – pracodawca nie ma obowiązku opłacania składek z tytułu ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków pracowników udających się na delegacje. Jeśli zdecyduje się na takie ubezpieczenie, to składki zapłacone będą przychodem pracownika podlegającym opodatkowaniu.
Podstawa prawna
Ustawa z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2010 r. nr 51, poz. 307 z późn. zm).
Komentarze (2)
Pokaż:
NajnowszePopularneNajstarszeGazeta Podatkowa nr 39 (767) z dnia 16.05.2011 r.
Beata Siwkowska
Składki ubezpieczeniowe opłacone przez pracodawcę za delegowanych za granicę pracowników nie stanowią przychodu dla tych pracowników. Tak uznał Minister Finansów w interpretacji indywidualnej z dnia 31 marca 2011 r., nr DD3/033/205/KDJ/10/PK-1417.
Pracodawca delegowanym za granicę pracownikom finansował zakup polis ubezpieczeniowych ważnych na okres trwania podróży (pracownik nie mógł korzystać z ubezpieczenia w celach pozasłużbowych). Zakup tych polis miał na celu zabezpieczenie przed ewentualnymi, nieprzewidywalnymi co do wysokości wydatkami związanymi ze zwrotem udokumentowanych kosztów leczenia za granicą, które pracodawca ma obowiązek sfinansowania na podstawie § 12 rozporządzenia w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej poza granicami kraju.
Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu (interpretacja indywidualna z dnia 2 czerwca 2009 r., nr ILPB1/415-312/09-2/AK) uznał, że kwota składki ubezpieczeniowej stanowi "inny wydatek wg uzasadnionych potrzeb", o którym mowa w powołanych wcześniej przepisach. W konsekwencji przyjął, że kwota tej składki jest zwolniona od podatku dochodowego na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 16 ustawy o pdof.
Stanowisko to zostało zmienione z urzędu przez Ministra Finansów. Wskazał on, że z przepisu określającego obowiązek pracodawcy do zwrócenia pracownikowi wydatków poniesionych przez niego w czasie podróży służbowej, których zasadność poniesienia pracodawca zaakceptował, wynika, iż pracownik musi najpierw te wydatki ponieść, aby pracodawca mógł dokonać ich zwrotu. Wówczas można zastosować art. 21 ust. 1 pkt 16 ustawy o pdof. Nie można natomiast mówić o zwrocie wydatków poniesionych przez pracownika w przypadku, gdy wydatku tego nie poniósł.
W opisywanej sytuacji resort finansów uznał, że pracodawca wykupując ubezpieczenie, którego celem jest "zabezpieczenie przed ewentualnymi, nieprzewidywalnymi co do wysokości wydatkami związanymi ze zwrotem udokumentowanych kosztów leczenia za granicą" w istocie zabezpiecza siebie przed ewentualną koniecznością zwrotu z własnych środków kosztów leczenia pracownika poniesionych podczas podróży za granicą. W konsekwencji przyjął, że wartość zapłaconej z tego tytułu składki ubezpieczeniowej nie stanowi przychodu pracownika w rozumieniu ustawy o pdof i rozpatrywanie możliwości zastosowania zwolnienia z art. 21 ust. 1 pkt 16 ustawy o pdof uznał za nieuzasadnione.