Osoba, która przejdzie na samozatrudnienie, będzie samodzielnie naliczać i wpłacać podatek. Nie skorzysta już z pośrednictwa płatnika.
Podatniczka zastanawia się, czy zmienić umowę o pracę na samozatrudnienie.
– Czy będą z tym wiązały się skutki podatkowe – pyta pani Aldona z Kalisza.
Zasady opodatkowania umów cywilnoprawnych w stosunku do umów o pracę różnią się w zakresie rozpoznawania kosztów uzyskania przychodu.
Paweł Jabłonowski, doradca podatkowy w Chałas i Wspólnicy Kancelaria Prawna, zwraca uwagę, że stawka jest jednak niezmienna i opodatkowanie następuje według skali. Koszty z uzyskania przychodów z umowy o pracę wynoszą z zasady 111,25 zł miesięcznie i mają charakter stały, niezależnie od wysokości wynagrodzenia.
– Koszty związane z umową-zleceniem wynoszą natomiast 20 proc. przychodu, co powoduje, że wraz ze wzrostem wynagrodzenia wzrastają też koszty, pomniejszając w sposób efektywny wysokość zobowiązania podatkowego – argumentuje Paweł Jabłonowski.
Jeżeli podatnik wykonuje czynności na podstawie umowy cywilnoprawnej, jednak w ramach działalności gospodarczej, koszty potrącane są w wartościach rzeczywiście ponoszonych wydatków, zatem ich poziom może przekroczyć 20 proc. przychodu.
Osoba wykonująca czynności w ramach prowadzonej działalności gospodarczej rozlicza się już samodzielnie, bez pośrednictwa płatnika i może dodatkowo skorzystać ze stawki liniowej.
Podstawa prawna
Art. 9a ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2010 r. nr 51, poz. 307 z późn. zm.).