Zeznanie przez internet można wysłać nawet tuż przed północą 2 maja. Warto jednak przesłać e-PIT wcześniej, aby uniknąć ryzyka nieterminowego rozliczenia.
Przesłanie PIT za 2010 rok przez internet to najszybszy sposób rozliczenia z fiskusem. Teoretycznie podatnik może wysłać e-PIT tuż przed północą 2 maja. Jeśli jednak w formularzu będą błędy, to system nie przyjmie zeznania. Może się też zdarzyć, że podatnik wyśle PIT, ale nie dostanie urzędowego potwierdzenia odbioru. W konsekwencji podatnik nie złoży zeznania w terminie, za co grożą sankcje karne skarbowe.
Jacek Pawlik, doradca podatkowy w Eccom, zwraca uwagę, że im bliżej daty końcowej rozliczeń podatkowych, tym trudniejsza dostępność do serwera e-deklaracji. O problemach z połączeniem z serwerem informowali nas wczoraj podatnicy. Aby zatem uniknąć ryzyka nieterminowego rozliczenia warto przesłać PIT przez internet przynajmniej kilka godzin przed upływem terminu.
Jak wynika z danych udostępnionych przez Ministerstwo Finansów, na urzędowe potwierdzenie odbioru podatnicy średnio muszą czekać ok. 2 godzin. Nie jest to jednak reguła. Zgodnie z przepisami urząd skarbowy ma 24 godziny na wydanie potwierdzenia. Dopiero po otrzymaniu UPO podatnik może być pewny, że zeznanie trafiło do fiskusa.
Wyjaśnijmy też, że jeśli podatnik wyśle e-PIT przed północą, a otrzyma urzędowe potwierdzenie odbioru już 3 maja, to będzie oznaczać, że wypełnił obowiązek złożenia zeznania w terminie.