Ministerstwo Finansów przekonuje, że najprostszym sposobem przesyłania zeznań PIT jest wysłanie ich przez internet. W ostatnim czasie resort opublikował jednak komunikat, w którym zwraca uwagę na błędy pojawiające się w komercyjnym oprogramowaniu do wysyłania e-PIT i zaleca korzystanie z formularzy interaktywnych lub aplikacji desktopowej ze strony www.e-deklaracje.gov.pl. Problem polega na tym, że resort udostępnia dwa systemy: testowy i prawidłowy (produkcyjny). Osoby korzystające z oprogramowania resortowego nie mają opcji wysłania e-PIT do systemu testowego. Podobnie jest z większością programów dostarczanych przez komercyjnych producentów oprogramowania. Podatnicy ci nie mają więc problemów. Kłopot pojawia się, gdy podatnik korzysta z programu, który umożliwia testowe wysłanie e-PIT.

Problem z testami

Podatnicy używający niektórych programów komercyjnych mogą wybrać opcję „Test”. Wysyłają więc e-PIT, a potem otrzymują urzędowe potwierdzenie odbioru. Muszą jednak pamiętać, że to tylko test i że jeśli chcą naprawdę złożyć zeznanie przez internet, muszą je wysłać do systemu prawidłowego. Problem pojawia się, gdy podatnik wyśle e-PIT do systemu testowego przez pomyłkę lub niewiedzę i myśli, że wypełnił obowiązek podatkowy. W takiej sytuacji podatnik nie wypełnił swojego obowiązku, ale nie będzie miał takiej świadomości. Podobnie będzie, jeśli e-PIT trafi do systemu testowego z błędem.

– Jeśli zeznanie jest nieprawidłowo sporządzone, np. wpisano błędne dane podatnika lub błędną kwotę przychodu za poprzedni rok, to system prawidłowy ministerstwa zwróci uwagę na błąd i odrzuci zeznanie, podczas gdy system testowy przyjmie zeznanie bez protestu – tłumaczy Sebastian Moździoch z firmy Neonet Consulting.

Jak wynika z odpowiedzi producentów oprogramowania, podatnicy mogą korzystać z ich programów bez obaw. Dotyczy to m.in. oprogramowania firm: e-File, Dr-Tax, Biura Informatyki Stosowanej Format, Elfin oraz Neonet Consulting. Ministerstwo Finansów we wspomnianym komunikacie nie poinformowało bowiem, który z programów powoduje błędy.

Podejrzenie padło więc na wszystkich producentów aplikacji do przesyłania e-PIT.

Bezpieczne programy

Jak mówi Adam Mielcarski, prezes zarządu firmy e-File, producenta oprogramowania e-PIT-y (które udostępniają również portale PIT.pl i VAT.pl), w programie rozmyślnie nie została udostępniona możliwość przekazywania deklaracji do systemu testowego, aby nie wprowadzać niepotrzebnego zamieszania u użytkowników. Małgorzata Ostrowska, rzecznik prasowy Stowarzyszenia Rodziców na rzecz Pomocy Szkołom „Przyjazna szkoła” (udostępnia program do wypełniania i wysyłania e-PIT), informuje, że producent programu do rozliczania PIT zrezygnował z możliwości wysyłki do środowiska testowego. Podatnicy korzystający z oprogramowania firm Neonet Consulting oraz Format również nie muszą się martwić o swoje rozliczenia.

Do środowiska testowego mogą natomiast wysłać swoje zeznania roczne podatnicy korzystający m.in. z programów firm Dr.Tax i Elfin (Jupiter Pro). W obu przypadkach programy działają poprawnie, a użytkownik, jeśli chce na próbę wysłać PIT do serwera testowego, musi to wyraźnie zaznaczyć w programie. Użytkownicy tych programów powinni więc uważać na to, czy wysyłają e-PIT do systemu testowego, czy prawidłowego. Sławomir Usarz z firmy Elfin przyznaje, że wiele programów dostępnych na rynku pozwala na próbną wysyłkę do serwera testowego i mimo że użytkownik sam wybiera tryb wysyłki, zapewne mogą zdarzać się pomyłki.

Weryfikacja statusu

Ernest Frankowski, doradca podatkowy i menedżer w Deloitte, dodaje, że podatnicy, którzy już złożyli e-PIT i czują się zaniepokojeni tym, czy zostanie ono uznane, mogą spróbować wyjaśnić status deklaracji za pomocą infolinii systemu e-Deklaracje. Z kolei Adam Mielcarski zwraca uwagę, że najprostszą możliwością sprawdzenia poprawności złożenia i dostarczenia e-PIT do urzędu skarbowego jest zweryfikowanie jego statusu na stronie Ministerstwa Finansów.

– Pod adresem http://e-deklaracje.mf.gov.pl/files/pdf/UPO_v3-0.pdf należy wpisać numer referencyjny dokumentu elektronicznego, jaki podany jest na potwierdzeniu (UPO) otrzymanym przy wysłaniu e-PIT – stwierdza ekspert.