Zwolnienie sprzedawców płacących podatek od nieruchomości z obowiązku uiszczania opłaty targowej - to kolejne z wprowadzonych w tej kadencji ułatwień dla małych i średnich przedsiębiorców - poinformowali na wtorkowej konferencji prasowej politycy PO.

15 kwietnia Sejm, rozpatrując poprawki Senatu do nowelizacji ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, przyjął m.in. propozycję zwalniającą z opłaty targowej osoby płacące podatek od budynków znajdujących się na targowisku.

"Nie dopuściliśmy do powstania podwójnego opodatkowania. Przedsiębiorca płacący podatek od nieruchomości od lokalu, w którym odbywa się handel nie będzie już ponosił opłaty targowej - będzie płacił tylko i wyłącznie podatek od nieruchomości. Wystarczy podpis prezydenta, a uda nam się sprawić, że mali i średni przedsiębiorcy będą mieli kolejne ułatwienie do prowadzenia własnego biznesu" - podkreślił na konferencji prasowej w Sejmie poseł PO Jarosław Stolarczyk, który pracował nad projektem.

Szef mazowieckiej PO Andrzej Halicki przekonywał, że w tej kadencji wprowadzono szereg ułatwień dla przedsiębiorców, m.in. zmianę zaświadczeń na oświadczenia, czy przepisy o upadłości konsumenckiej. "Nie wiem czy państwo wiecie, ale dopiero w tym roku polskie firmy (...) mogą podpisywać umowy w innej walucie niż złoty" - dodał Halicki.

Stolarczyk poinformował PAP, że PO planuje w najbliższym czasie złożyć w Sejmie projekt ustawy, który będzie ograniczał opłatę targową tylko do gruntów gminnych lub zarządzanych przez samorządy. "Projekt chcemy złożyć do marszałka Sejmu w maju - liczymy na to, że zostanie przyjęty jeszcze w tej kadencji" - powiedział polityk PO.