Aby wysłać e-PIT, nie są potrzebne e-podpis ani dodatkowe zaświadczenia. Podatnicy narzekają jednak na wymogi techniczne systemu e-Deklaracje. Zdarza się, że po usunięciu wszystkich błędów nie można wysłać zeznania e-PIT za 2010 rok.
Aby wysłać e-PIT, nie są potrzebne e-podpis ani dodatkowe zaświadczenia. Podatnicy narzekają jednak na wymogi techniczne systemu e-Deklaracje. Zdarza się, że po usunięciu wszystkich błędów nie można wysłać zeznania e-PIT za 2010 rok.
System do składania zeznań rocznych za 2010 rok przez internet jest coraz bardziej przyjazny dla podatników. Ministerstwo Finansów usunęło większość przeszkód prawnych, takich jak konieczność w e-PIT podpisu elektronicznego z kwalifikowanym certyfikatem lub wystawienie zaświadczenia upoważniającego do podpisania zeznania w imieniu małżonków. Podatnicy korzystający z systemu do przesyłania e-PIT narzekają jednak na utrudnienia techniczne.
Jedną z przyczyn, które uniemożliwiają przesłanie zeznania przez internet, jest komunikat systemu o błędnym rozliczeniu e-deklaracji. Po wypełnieniu i kliknięciu banera „wyślij” system generuje komunikat nr 412: Niepoprawne dane identyfikacyjne. Podatnicy wpisują wszystkie dane, sprawdzają je kilkakrotnie, ale nie mogą ich wysłać.
– Gdy wysłałem PIT przez program e-deklaracje, wyskakiwał błąd 412 (niepoprawne dane identyfikacyjne). Sprawdziłem kilka razy i wszystko było w porządku. Próbowałem wysłać e-PIT bezpośrednio z przeglądarki Firefox i pojawił się komunikat o błędnej „walidacji danych xml”. Dopiero gdy skorzystałem z przeglądarki Internet Explorer, system przyjął zeznanie – żali się jeden z czytelników.
Kolejni czytelnicy zwracali naszą uwagę na problemy z wpisaniem danych dzieci w załączniku PIT/O. Utrudnieniem, zdaniem użytkowników systemu, jest też konieczność aktualizacji programów. W przypadku osób, które nie posiadają stałego, szerokopasmowego dostępu do internetu, aktualizacja oprogramowania lub jego pierwsze zainstalowanie może trwać ponad godzinę. Eksperci podatkowi zwracają uwagę, że wszystkie powyższe problemy (poza dostępem do internetu) można łatwo rozwiązać.
Zdaniem ekspertów system do składania e-PIT w obecnej formie jest przyjazny dla użytkowników. Muszą oni jednak przestrzegać określonych zasad. Jak przyznaje Ernest Frankowski, doradca podatkowy i menedżer w Deloitte, na obecnym etapie oprogramowanie do składania e-PIT jest już dość stabilne i sprawdza się na wielu platformach. Jego zdaniem nie należy bać się e-PIT w przypadku używania innych przeglądarek niż Internet Explorer.
– W Polsce popularne są takie przeglądarki jak Firefox, Opera i Chrome i wielu ich użytkowników z powodzeniem korzysta z elektronicznego rozliczenia PIT – stwierdza Ernest Frankowski.
Jak dodaje, ewentualne pojawiające się problemy w korzystaniu z e-rozliczeń poprawia zazwyczaj instalacja najnowszych wersji oprogramowania (w systemach Windows) lub instalacja z wykorzystaniem użytkownika o uprawnieniach tzw. roota (systemy Linux).
Zdaniem Rafała Sidorowicza, doradcy podatkowego i młodszego konsultanta w MDDP, możliwość złożenia e-PIT bez e-podpisu jest ułatwieniem dla podatników składających najpopularniejsze formularze (PIT-28, PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38 oraz PIT-39).
Jak przyznaje ekspert, w przypadku błędnie wpisanej informacji podatnik otrzymuje komunikat o statusie dokumentu i popełnionym błędzie.
– Najczęstsze nieprawidłowości dotyczą danych identyfikacyjnych podatnika oraz danych autoryzacyjnych, takich jak np. kwota zadeklarowanego przychodu w rozliczeniu za 2009 rok – przyznaje Rafał Sidorowicz.
Jak dodaje, często są to kwestie prozaiczne, takie jak literówki w imieniu bądź nazwisku, przecinki zamiast kropek przy podawaniu kwot, NIP pracodawcy z PIT-11 wskazany w formularzu jako NIP podatnika, niewłaściwy format podania daty urodzenia czy wreszcie niespójność pomiędzy danymi identyfikacyjnymi a danymi podanymi dla celów weryfikacyjnych.
Problemy z wysłaniem e-PIT mogą mieć również podatnicy, którzy zmienili miejsce zamieszkania lub nazwisko (czy też inne dane identyfikacyjne) i nie złożyli właściwego formularza aktualizacyjnego (NIP-3).
W takiej sytuacji – jak wyjaśnia Arkadiusz Łagowski, doradca podatkowy w Grant Thornton Frąckowiak – urząd skarbowy, do którego będzie przesyłane zeznanie podatkowe, nie będzie w posiadaniu aktualnych danych identyfikacyjnych podatnika. System nie przyjmie zeznania i pojawi się komunikat: „Weryfikacja negatywna – błąd danych identyfikacyjnych”.
– Podatnik będzie więc musiał złożyć zeznanie w formie papierowej, ponieważ system e-Deklaracje nie daje możliwości złożenia formularza aktualizacyjnego przez internet – wyjaśnia Arkadiusz Łagowski.
Jak dodaje, komunikat o zaistniałym błędzie nie pojawia się automatycznie w momencie wypełniania zeznania, ale dopiero wtedy, gdy po wypełnieniu wszystkich danych wyślemy zeznanie do urzędu i spróbujemy pobrać urzędowe poświadczenie odbioru (UPO).
Samo wysłanie zeznania nie jest jednak dowodem ani potwierdzeniem wypełnienia obowiązku złożenia zeznania rocznego.
– Dowodem i potwierdzeniem terminu złożenia zeznania jest urzędowe poświadczenie odbioru (UPO), które jednak nie zostanie nam wydane, gdy zaistnieje błąd – ostrzega Arkadiusz Łagowski.
Jak przyznaje Rafał Sidorowicz, wiele niedociągnięć zeznań elektronicznych ma charakter pozorny, wynikający z różnicy pomiędzy tą wersją zeznań a zeznaniami sporządzonymi w tradycyjnej papierowej formie. Przykładem może być kwestia podania danych dzieci w formularzu PIT/O w celu skorzystania z ulgi prorodzinnej. Po wpisaniu liczby dzieci system automatycznie generuje niezbędne pola do wypełnienia.
Jak dodaje Arkadiusz Kwieciński z Biura Rachunkowego Arco, formularz interaktywny nie pozwala wpisać więcej niż jednego załącznika tylko tam, gdzie niezasadne jest dodawanie kolejnych załączników (PIT/O, PIT/D, PIT/2K). Jak wyjaśnia, można natomiast dodać dowolną ilość pozostałych załączników (PIT/B, PIT/M czy PIT/ZG).
Z kolei jak wskazuje Ernest Frankowski, z biegiem czasu użytkownicy uczą się zwracać uwagę na wrażliwe elementy konstrukcji systemu e-Deklaracji. Ponadto wraz z szybko rosnącą liczbą osób korzystających z e-PIT rośnie ilość wiarygodnej i poradnikowej informacji na temat tego systemu dostępnej w internecie, co pozwala na wyeliminowanie błędów.
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Reklama
Reklama