Jeśli z rozliczenia PIT za 2010 rok wyjdzie nam dopłata podatku, należność możemy wpłacić na konto fiskusa. Musi to być rachunek do wpłat PIT.
W tym roku mamy nieco więcej czasu na rozliczenie z fiskusem za 2010 rok. Ostatnim dniem na dopełnienie tego obowiązku jest 2 maja 2011 r. Wszystko dlatego, że 30 kwietnia to sobota.
Do tego też dnia trzeba wpłacić podatek dochodowy od osób fizycznych do urzędu skarbowego. Sposób wpłacenia podatku wybiera sam podatnik. Można bowiem należną fiskusowi kwotę wpłacić bezpośrednio w kasie urzędu skarbowego. Można skorzystać z pośrednictwa poczty. A można również wysłać pieniądze bezpośrednio na konto urzędu skarbowego.
Trzeba jednak wiedzieć, że osoby, którym z rozliczenia podatkowego wyszła dopłata PIT za ubiegły rok, muszą obliczoną kwotę wpłacić na rachunek bankowy swojego urzędu skarbowego właściwego dla podatku dochodowego od osób fizycznych.
Gdy podatnik się pomyli i np. PIT za 2010 rok wpłaci na rachunek odpowiedni dla wpłat VAT, jego zobowiązanie podatkowe i tak wygaśnie, gdyż wierzyciel podatkowy otrzymał należną mu kwotę podatku.
Dział rachunkowości właściwego urzędu zapewne będzie od nas żądał dodatkowego oświadczenia, na podstawie którego będzie mógł zaksięgować u siebie wpłatę jako wpłatę PIT, a nie VAT.
Dokonując zapłaty podatku rocznego, warto też pamiętać o wpisaniu właściwego tytułu. W naszym przypadku będzie to: podatek dochodowy od osób fizycznych za 2010 rok. W każdym przelewie trzeba też podać nasze dane identyfikacyjne. Nie zaszkodzi również wpisanie NIP.