Podatnik, który ma miejsce zamieszkania lub centrum interesów życiowych w Polsce, musi rozliczyć wszystkie dochody z zagranicy. Przy obliczeniach należy zastosować odpowiednią metodę unikania podwójnego opodatkowania.
Wiele osób pracujących i zarabiających za granicą dziwi się, że ma obowiązek wykazywania takich zarobków przed polskim fiskusem. Zasada jest jednak prosta: masz miejsce zamieszkania lub centrum interesów osobistych bądź gospodarczych w Polsce, płacisz podatki w kraju. Aby uniknąć podwójnego podatku od tego samego dochodu, tj. za granicą i w Polsce, trzeba zastosować odpowiednią metodę unikania podwójnego opodatkowania. O tym, jaka to będzie metoda, podatnik dowie się z umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania zawartej między Polską, a państwem, w którym pracował.

Obowiązki wobec fiskusa

Z przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wynika, że osoby fizyczne, jeżeli mają miejsce zamieszkania na terytorium Polski, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów (przychodów) bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów. Jest to nieograniczony obowiązek podatkowy.
Natomiast osoby fizyczne, jeżeli nie mają w Polsce miejsca zamieszkania, podlegają obowiązkowi podatkowemu tylko od dochodów (przychodów) osiąganych na terytorium RP. To ograniczony obowiązek podatkowy.
To jest tylko część artykułu, zobacz pełną treść w e-wydaniu Dziennika Gazety Prawnej: Jak rozliczyć w Polsce dochody zagraniczne.W pełnej wersji artykułu znajdziesz odpowiedzi na pytania: - Jak ustalić miejsce zamieszkania przy przebywaniu w dwóch krajach- Czy rozliczając dochody w Polsce można odliczyć diety- Czy w zeznaniu z dochodami zagranicznymi można wykazać ulgi