Zeznania roczne bez e-podpisu będzie można przesyłać przez internet od poniedziałku 10 stycznia – poinformowało „DGP” Ministerstwo Finansów.
Rozliczenia przez internet w tym roku będą bardziej przyjazne podatnikom. Przepisy znowelizowanej ustawy o PIT oraz rozporządzenia ministra finansów z 30 grudnia 2010 r. w sprawie sposobu przesyłania deklaracji i podań oraz rodzajów podpisu elektronicznego, którymi powinny być opatrzone (Dz.U. nr 259, poz. 1769), przewidują przesyłanie e-PIT bez takich wymogów jak e-podpis z kwalifikowanym certyfikatem czy upoważnienia do podpisywania zeznań (dotyczy małżonków rozliczających się wspólnie).
Bez podpisu elektronicznego prześlemy dziewięć e-PIT- -ów (m.in. PIT-37, PIT-36, PIT-36L, PIT-38 oraz PIT-39).
Teoretycznie podatnicy powinni mieć tę możliwość od 1 stycznia 2011 r. Jednak choć resort zdążył z przepisami, wciąż nie ma formularzy interaktywnych niezbędnych do korzystania z e-PIT.
– Brak odpowiednich narzędzi do składania zeznań bez podpisu elektronicznego nie wydaje się wielkim problemem, bo na początku roku liczba podatników składających zeznania jest niewielka – uspokaja Arkadiusz Kwieciński z biura rachunkowego Arco.
Jak zapewnia Ministerstwo Finansów, problem zostanie szybko rozwiązany. Podatnicy będą mogli przesyłać e-PIT na formularzach interaktywnych i za pomocą specjalnej aplikacji stworzonej do tego celu już od 10 stycznia, czyli od najbliższego poniedziałku.