Resort finansów uznaje urządzanie gier przez internet w tzw. kioskach hazardowych za niezgodne z przepisami ustawy o grach hazardowych.
Przedsiębiorcy znaleźli sposób na omijanie restrykcyjnych przepisów nowej ustawy o grach hazardowych, której celem była m.in. stopniowa delegalizacja tzw. jednorękich bandytów.
Jednak miejsce wycofywanych automatów do gier zajęły terminale umożliwiające gry w tzw. kioskach internetowych, gdzie pieniądze z wygranej wypłaca np. barman czy właściciel lokalu. Do problemu odniosło się Ministerstwo Finansów w odpowiedzi na interpelację poselską (nr 19328/10).
Resort poinformował, że próby omijania przepisów poprzez urządzanie gier hazardowych z wykorzystaniem internetu, tzw. kioski hazardowe, są na bieżąco monitorowane przez organy Służby Celnej. Z dokonanych ustaleń wynika, że kioski hazardowe stanowią swego rodzaju odpowiedniki automatów do gier. Jednak prowadzone w ten sposób gry naruszają przepisy prawa i podlega odpowiedzialności karnej skarbowej na podstawie art. 107 kodeksu karnego skarbowego (Dz.U. z 2007 r. nr 111, poz. 765 z późn. zm.). Niedozwolone jest na terytorium Polski urządzanie gier na automatach poza kasynami gry i salonami gier na automatach oraz urządzanie gier na automatach o niskich wygranych poza punktami gier na tych automatach. Za niedozwolone należy również uznać urządzanie gier przez internet w tzw. kioskach hazardowych.
Resort poinformował, że został przygotowany projekt nowelizacji ustawy o grach hazardowych oraz niektórych innych ustaw, który wprowadza generalny zakaz organizowania gier hazardowych w internecie i uczestnictwa w grach hazardowych urządzanych w sieci (z wyjątkiem zakładów wzajemnych).
Projekt przyznaje ponadto Służbie Celnej uprawnienia mające przyczynić się do egzekwowania powyższego zakazu poprzez kontrolę organizowania gier w internecie i dokonanych transakcji finansowych, a także ściganie osób organizujących nielegalne gry. Projekt został przekazany Komisji Europejskiej do notyfikacji. Po zakończeniu procesu notyfikacyjnego trafi do Sejmu.