MACIEJ GRABOWSKI o nowych stawkach podatkowych - Jest już gotowy projekt nowelizacji ustawy o VAT, który podniesie stawki podatku o 1 proc. Dziś dokumenty wysyłane są do konsultacji wewnętrznych w MF. Na początku września powinien się nimi zająć rząd.
ROZMOWA
EWA MATYSZEWSKA:
Na jakim etapie są prace nad projektem nowelizacji ustawy o VAT, który podniesie stawki o 1 proc.?
MACIEJ GRABOWSKI*:
To jest projekt pilny. Standardowa procedura zakłada, że najpierw opracowuje się założenia do nowelizacji ustawy, a następnie przygotowywany jest projekt. Tym razem sekretarz Rady Ministrów wyraził zgodę, aby pominąć etap założeń. Od razu przygotowujemy projekt ustawy.
Czy projekt nowelizacji będzie zawierał tylko przepisy dotyczące stawek?
Nie. W ustawie o VAT będą przepisy, które uzależniają stosowanie stawek VAT od pewnych zdarzeń, takich jak wysokość PKB i długu. Musimy wszystkie te aspekty w tym projekcie uwzględnić.
Kiedy projekt ustawy trafi pod obrady Rady Ministrów?
Wysyłamy projekt do konsultacji wewnętrznych. Potem czas na konsultacje zewnętrzne w ramach rządu i z partnerami społecznymi. Na posiedzenie rządu projekt powinien trafić na początku września. Konkretna data nie ma znaczenia, bo i tak do 20 września trwają wakacje parlamentarne. Chcemy nasze prace zakończyć tak, aby parlament procedował nad tą nowelizacją razem z pakietem okołobudżetowym.
Jakieś szczegóły odnośnie do stawek?
Załącznik do ustawy o VAT, który dziś określa stosowanie stawki 3-proc., jest poddawany analizie. Chcemy, aby żywność nieprzetworzona była opodatkowana na poziomie 5 proc. Jednak w tym załączniku są też towary, które chcemy wyłączyć ze stawki 5-proc. i przenieść je do stawki 8-proc. Przykładem mogą być żywe zwierzęta. Z drugiej strony żywność przetworzona również objęta byłaby stawką 5-proc. Tu przyświeca nam cel, aby ujednolicić opodatkowanie żywności przetworzonej i nieprzetworzonej oraz ograniczyć ewentualne podwyżki cen żywności. Chodzi o uporządkowanie stawek VAT dla produktów związanych z produkcją, np. wspomnianych żywych zwierząt, pasz. Te produkty byłyby objęte stawką 8-proc.



Gdyby rząd nie podjął decyzji o podwyżce VAT, to i tak od 1 stycznia 2011 r. zniknęłaby stawka 3-proc.?
Gdybyśmy nic nie zrobili, od 1 stycznia 2011 r. mielibyśmy jedną stawkę obniżoną, 7-proc. Z końcem tego roku kończy się okres przejściowy dla Polski do stosowania stawki 3-proc. Zatem towary objęte dziś 3-proc. stawką VAT automatycznie wskoczyłyby na opodatkowanie 7-proc. Wtedy podwyżki m.in. żywności byłyby wyższe niż dzięki wprowadzeniu stawki 5-proc.
Co ze stawką 0-proc.? Chodzi przede wszystkim o opodatkowanie książek od przyszłego roku.
Pracujemy nad tym, aby książki były objęte stawką 5-proc.
A jak będą opodatkowane e-booki?
Też chcielibyśmy objąć je stawką 5-proc. Jednak konieczne jest postawienie w tym przypadku pewnych warunków, np. posiadania kodu ISBN.
Stawka obniżona miałaby zastosowanie do e-booków na nośnikach fizycznych, gdyż e-booki przesyłane internetem traktowane są jako usługa elektroniczna, do której należy stosować stawkę podstawową.
Czy to samo będzie dotyczyć czasopism specjalistycznych?
Dziś czasopisma specjalistyczne objęte są stawką 0-proc. Chcielibyśmy wykorzystać ruchy w stawkach VAT, aby i te periodyki objąć stawką 5-proc. Natomiast pozostałe czasopisma byłyby opodatkowane stawką 8-proc. Będę optował za takim rozwiązaniem.
*Maciej Grabowski
wiceminister finansów, odpowiedzialny m.in. za podatki