Od 1 stycznia 2011 r. podatnicy zapłacą więcej za książki oraz czasopisma specjalistyczne. Stawka VAT na te towary wzrośnie z 0 do 5 proc.
Od 1 stycznia 2011 r. podatnicy zapłacą więcej za książki oraz czasopisma specjalistyczne. Stawka VAT na te towary wzrośnie z 0 do 5 proc.
Projekt nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2004 r. nr 54, poz. 535 z późn. zm.), który opublikowało Ministerstwo Finansów, zakłada zmiany dotyczące opodatkowania książek i czasopism specjalistycznych. Jak wyjaśnia Jerzy Martini, doradca podatkowy w Baker & McKenzie, dotychczas czasopisma specjalistyczne i książki były opodatkowane według stawki 0 proc. Po zmianach stawka wzrośnie do 5 proc.
Jerzy Martini zwraca uwagę, że uprawienie do stosowania zerowej stawki VAT na książki i czasopisma specjalistyczne wynikało z derogacji, którą Unia Europejska przyznała Polsce w traktacie akcesyjnym i którą przedłużyła nam Komisja Europejska. Uprawnienie to wygasa jednak 31 grudnia 2010 r.
– W efekcie minimalna stawka, którą Polska może nałożyć na produkty od 1 stycznia 2011 r., będzie wynosić 5 proc. – stwierdza Jerzy Martini. Dodaje, że wzrost stawki wynika z przepisów Dyrektywy 112 w sprawie VAT, a nie jest spowodowany działaniami parlamentu czy rządu. Dyrektywa przewiduje, że stawka minimalna, jaką mogą stosować kraje członkowskie (z wyjątkami, na które konieczna jest zgoda Komisji Europejskiej), wynosi właśnie 5 proc.
– Dla podatników oznacza to wzrost cen książek i czasopism specjalistycznych już od początku przyszłego roku – ocenia nasz rozmówca.
Wydawcy książek oraz czasopism zwracają uwagę, że ceny mogą wzrosnąć nawet o 10 proc. Obawiają się więc, że wzrost stawki przyczyni się do dalszego spadku czytelnictwa.
Projekt zakłada również przeniesienie definicji czasopism specjalistycznych z art. 146 ust. 4 ustawy o VAT do słowniczka, czyli art. 2 pkt 27f ustawy o VAT. Jak mówi Jerzy Martini, jest to zmiana porządkująca.
Za czasopisma specjalistyczne będą uważane drukowane wydawnictwa periodyczne oznaczone symbolem ISSN, objęte kodem PKWiU 58.14 i CN 4902, o tematyce szeroko pojętych zagadnień odnoszących się do działalności kulturalnej lub twórczej, edukacyjnej, naukowej lub popularnonaukowej, społecznej, zawodowej i metodycznej, regionalnej lub lokalnej, a także przeznaczone dla osób niewidomych i niedowidzących, publikowane nie częściej niż raz w tygodniu w postaci odrębnych zeszytów (numerów) objętych wspólnym tytułem, których zakończenia nie przewiduje się, ukazujące się na ogół w regularnych odstępach czasu w nakładzie nie wyższym niż 15 tys. egzemplarzy.
Preferencyjna 5-proc. stawka VAT dotyczyć będzie również książek dostarczanych na wszystkich nośnikach fizycznych (audioksiążek, książek wydawanych na dyskach, taśmach i innych nośnikach), pod warunkiem nadania im nu meru ISBN, czasopism specjalistycznych oraz nut. Podstawowa, 23-proc. stawka będzie natomiast stosowana do e-booków, czyli książek dostarczanych drogą elektroniczną.
Ważne!
Kod ISBN – to kod kreskowy, który składa się z trzech części: oznaczenia języka lub kraju pochodzenia, wydawcy oraz numeru książki
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Reklama
Reklama