W tym roku sprzedaż książek osiągnie rekordowy poziom. Jak wynika z najnowszych danych, wartość rynku zbliży się do 3 mld zł i będzie wyższa od ubiegłorocznej o 2,5 proc.
Takie dane podała Biblioteka Analiz, firma specjalizująca się w badaniach rynku wydawniczo-ksiegarskiego. Niestety – zdaniem wydawców – w przyszłym roku nie będziemy już czytali tak chętnie.
Branża wydawnicza cieszy się, że jej zeszłoroczne obawy się nie potwierdziły. W 2009 roku sprzedaż książek w Polsce spadła o 2 proc. i wróżono, że ten trend utrzyma się także w tym roku. Ale wszystko wskazuje na to, że jest znacznie lepiej. – Nastąpiło wyraźne odbicie, co jest zasługą dużej liczby nowych tytułów. Ukazało się w sumie ponad 20 tys. nowości – tłumaczy Łukasz Gołębiewski, prezes Biblioteki Analiz. Dodaje, że kilka z nich powinno osiągnąć sprzedaż na poziomie ponad 100 tys. egzemplarzy, co zagwarantuje im pozycję bestsellerów. Mowa m.in. o książkach „Good night Dżerzi” Janusza Głowackiego, „Zwyczajny facet” Małgorzaty Kalicińskiej czy „Książę Mgły” autorstwa Hiszpana Carlosa Ruiza Zafona.