VAT w górę. Co zdrożeje?

autor: Marek Chądzyński, Grzegorz Osiecki, Jarosław Olechowski03.08.2010, 03:00; Aktualizacja: 03.08.2010, 19:50

Wzrost podstawowej stawki podatku VAT odczują konsumenci, bo wzrosną ceny w sklepach, i kredytobiorcy. Ekonomiści uważają, że Rada Polityki Pieniężnej podniesie stopy procentowe.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (35)

  • Polak(2010-08-03 07:51) Zgłoś naruszenie 00

    To są tylko pozorowane zmiany, które nie przyniosą wymiernych korzyści dla budżetu. Takie jest działanie tego rządu i koalicjanta. Byle do wyborów, a później głupi naród znów wszystko kupi. Narodzie polski obudź się!!!

    Odpowiedz
  • 1% to niedużo??? 10 gr to niewielki wzrost ceny???(2010-08-03 09:22) Zgłoś naruszenie 00

    Mleko, sery, chleb, masło, warzywa, owoce, paliwo, energia, gaz, woda, wywóz śmieci, odprowadzanie ścieków, itd, itd... A wszystko o 1%, o 2%, o 5 %... A razem to, kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt %. A wszystko razem to dla budżetu miliardy złotych dodatkowego dochodu...
    A wciąż im mało, i mało, i mało...
    Ale zacząć od obniżania wysokich apanaży swoich i wszystkich dyrektorków, prezesików, menagerów, sędizów, notariuszy itp. to już broń Boże! " My dla nas wszystko... a dla motłochu same ochłapy..." - Oto dewiza naszych obecnych, chciwych decydentów!
    Nóż sam się otwiera w kieszeni...
    I przy tym robią z nas idiotów!!!

    Odpowiedz
  • jerzy7731(2010-08-03 09:54) Zgłoś naruszenie 00

    Podwyższenie podatku VAT z 22% na 23% defakto spowoduje najprawdopodobniej w gospodarce wolno rynkowej naczyń połączonych spadek przychodów państwa. Jedynie utrzymywanie podsatku VAT w przedziale ok. 16..18% nie zmienia przychodów państwa.

    Tymczasem rzeczywistość fiskalna państwa jest taka, że parlamentarzyści jescze za komuny prtzyznali najbogatszym ogromne ulgi podatkowe w podatku ZUS.

    Przedewszystkim aby uzdrowić finanse państwa należy to rozpocząć od wprowadzenia conajmniej równego procentowego opodatkowania obywateli.

    W tym celu należy wprowdzić powszechny liniowy podatek ZUS likwidujący przywileje podatkowe ZUS dla najbogatszych.

    Zrealizowanie takiej operacji powinno przynieść dodatkowe dochody dla budżetu ok. 500mld PLN.
    Pieniądze te wzieły by się przedewszystkim z opodatkowania szarej strefy i uzdrowienia stosunków społeczno ekonomicznych w kraju.

    Odpowiedz
  • andy(2010-08-03 10:10) Zgłoś naruszenie 00

    jerzy7731: a kto ci powiedział, że podatek VAT wzrośnie o 1% ???

    Odpowiedz
  • ślązak(2010-08-03 10:20) Zgłoś naruszenie 00

    ktoś źle liczy!!! 1% VAT-u w cenie mleka to nie może być 10 groszy - straszycie albo sondujecie na zlecenie PO

    Odpowiedz
  • Obywatel tego Kraju(2010-08-03 10:42) Zgłoś naruszenie 00

    Co należy zrobić, gdy brakuje pieniędzy w budżecie domowym? Odpowiedź - należy zwiększyć te dochody poprzez pracę. To samo odnosi się do budżetu państwa. Należy powiększać dochody poprzez pracę. Nie poprzez kombinowanie ale pobudzając gospodarkę narodową oraz uszczelnienie systemu podatkowego. Wiadomo jest, że 90% dochodu narodowego pochodzi z podatków płaconych przez najbiedniejszych. Bogaci nie płacą podatków w kraju mając firmy zarejestrowane w rajach podatkowych.
    Podnosząc podatki każdy głupi potrafi, chociaż w kombinowaniu, omamianiu społeczeństwa dzięki specjalistom od PR-u, PO jest mistrzem świata. Najgorsze jest to, że oszukańcze działania PO firmuje PSL, które w wyniku swojej krótkowzroczności zniknie ze sceny politycznej. Będzie kozłem ofiarnym. PO jak zwykle wyłga się. Im zawsze dzięki manipulacjom i usłużnym mediom będzie rosło.
    PO w swoich szeregach posiada specjalistów takich jak: profesor Krzemiński, profesor Niesiołowski, Palikot, minister Sławomir Nowak od PR-u, Kutz i wielu im podobnych propagandzistów - niech zaprzęgnie ich do roboty na rzecz państwa. Jak do tej pory ci ludzie, chorzy z nienawiści, tylko obrażają innych ludzi, manipulują społeczeństwem poprzez manipulowanie sondażami i usłużne media - sieją ferment w kraju. A może o to tylko chodzi?
    W tym miejscu cytat:
    „ Ci ludzie pokazywani są celowo. Nic się nie dzieje samo przez się. Jeżeli każda bzdura Palikota natychmiast jest nagłaśniana w telewizji jako wielkie wydarzenie, to przecież nie bez powodu. Nie wszyscy wariaci występują w telewizji. A Palikota pokazuje się z premedytacją. Bo on jest prowokatorem. On ma zmuszać Polaków do kłótni, bo kłótnia leży w interesie wrogów Polski. Chodzi o to, żebyśmy się kłócili i żebyśmy nic pozytywnego nie potrafili zrobić. Żeby cały czas trwała awantura. Żeby udowadniać Europie, jacy głupi są Polacy. Tak było w epoce rozbiorów i tak było w czasach powojennych, które pamiętam, i tak jest teraz. Trwa celowe judzenie. Do tego wynajęci są ludzie szczególnie predestynowani, typu Niesiołowski, Palikot czy - ku mojemu ubolewaniu - Kaziu Kutz, którego kiedyś znałem jako miłego reżysera, a teraz również on zajmuje się napuszczaniem Narodu na siebie i wywoływaniem nienawiści. Jeszcze raz powtarzam: to jest robione celowo i z premedytacją. Ta nienawiść nie bierze się z przypadku. Są środowiska, które chcą, życzą sobie wojny domowej, chociażby z powodu filmu "Solidarni 2010". Pokazano w nim ludzi żegnających na Krakowskim Przedmieściu śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Wiadoma gazeta dostała szału, a znany reżyser nawoływał do wojny.”

    Odpowiedz
  • ala56(2010-08-03 11:44) Zgłoś naruszenie 00

    PSL zgodzi się na wszystko byle nie ruszać KRUS i emerytur rolniczych. Kazdy ciągnie w swoją stronę, a zarobić muszą na to ludzie , w których interesie nikt nie działa. Co znaczy ta garstka ludzi którzy w tym raju pracują ponad 35 lat bez widoku na godziwą emeryturę? Odezwą się młodsi że oni też nie mają lepiej ale mają przynajmniej czas żeby coś pomyśleć. My przed sześćdziesiątką nie mamy go zbyt wiele by coś odłozyć na starość jeśli w ogóle jej doczekamy.

    Odpowiedz
  • anit-NWO(2010-08-03 11:48) Zgłoś naruszenie 00

    Rząd nierządu. Bojkot dla całej demokracji. Kolejni zwyczajni oszuści. Wybory to festiwal obiecanek cacanek, a naród daje się nabrać. Ile można? Ludzie wyciągajcie wnioski. Politycy robią Was w bambuko. A Wy nic?

    Odpowiedz
  • jjuq(2010-08-03 12:30) Zgłoś naruszenie 00

    Widziały gały kogo wybierały!

    Odpowiedz
  • czy ja wiem...(2010-08-03 14:10) Zgłoś naruszenie 00

    Już widzę ten bajzel po podniesieniu VAT w sferze księgowej. Poza tym zmiany oprogramowań... O co tu chodzi? Czym gorzej ,tym lepiej? ZAKLADAJĄC , ZE EFEKT KOŃCOWY DLA BUDŻETY BĘDZIE MIZERNY.

    Odpowiedz
  • Prezes(2010-08-03 14:26) Zgłoś naruszenie 00

    Proponuje podwyższenie najniższej krajowej wypłaty do takiej jaką mamy w Niemczech to jest do 1 500 euro w przeliczeniu na PLN to daje około 5000 zł. To nie będzie w kraju recesji i pozorowanego kryzysu gospodarczego.

    Odpowiedz
  • Stoo(2010-08-03 15:00) Zgłoś naruszenie 00

    Zamiast ciąć wydatki zaczynając od siebie kosicie tylko najbiedniejszych. Z tej podwyżki zobaczycie wpływy do budżetu jak świnia niebo. Zresztą wam chodzi tylko o przetrwanie do wyborów. Po nas choćby potop. A że przy okazji ujednolicicie vat 25% na wszystko podnosząc o 1% co rok tym lepiej, dla was.
    Może w tym kraju jest więcej głupków, którym to zwisa, ale ja uciąłbym wam te pazerne łapy.

    Odpowiedz
  • KAL007(2010-08-03 15:11) Zgłoś naruszenie 00

    Nasz rząd idzie po najmniejszej linii oporu. Podniesienie VAT-u o jeden punkt procentowy nie robi na wielu Polakach wrażania, bo na jednym litrze mleka to będą grosze, na jednym chlebie to nawet nie będą całe grosze, ... Ale w sumie ma to dać np. 12 mld złotych w jednym roku, a to przy 40 mln Polaków daje 300 zł/głowę a to już nie są grosze. Lekko licząc na mnie wypadnie np. 1800 zł, a to już 150 zł miesięcznie. Warto podkreślić, że na wielodzietne rodziny wypadnie "wielodzietnie + 2" !!! (Tak na marginesie mamy mało dzieci, więc nasi władcy wymyślili stymulacje do ich nie -tworzenia) ... Pan Premier (ten sam co obecnie) - w przeszłości - pokazał, że potrafi szukać ukrytych rezerw. Jeżeli nie był to "pic pod publikę" (czytaj: pijar), to pokazał, że takie rezerwy były. A tak poważnie to nasi ciężko pracujący władcy powinni zadać sobie trochę więcej trudu, a przy okazji przypomnieć sobie mądrość ludową, że "do miarki miarka...", czyli warto pochylać się nawet na złotówkami, gdy obraca się setkami miliardów i zacząć od siebie... Na początek wydaje się, że warto ograniczyć koszty fukcjonowania ważnych urzędów, urzędników i posłów. Np. ograniczyć "dorabianie" na delegacjach z Brukseli, wyeliminować preferencyjne kredyty dla ..., zmniejszyć diety, zmiejszyć fundusze reprezentacyjne, doprowadzić do poprawy ściągalności wszelkich podatków i innych danin, przestać marnować wkłady własne do pieniędzy z UE i te ostanie itd. Tu oczywiście trzeba się wykazać inteligencją, sprytem oraz konsekwencją, ale przy okazji można zmniejszyć koszty zatrudnienia minimalizująch wydatek energii funkcjonariuszy RP-III... Przykład pierwszy z brzegu... Oszczędny przedsiębiorca nie wykonuje okresowych przeglądów urządzenia fiskalnego. Oczywiście sprawdzanie tego typu precederu nie powinno polegać na lataniu przez kontrolerów po sklepach i sprawdzaniu czy odpowiednie papiery są w porządku, bo to jest nieefektywne. Ale gdy przy okazji odczytu likwidacyjnego kasy fiskalnej Pan Urządnik (US) nie zauważa, że takich przeglądów nie było, to - to oznacza, że właśnie uszczuplił o "kilka miarek" wpływy do budżetu - (np.) pięć przeglądów po 100 zł netto - to 110 zł VAT i (np.) 5 zł PIT/CIT od tego kto robi przeglądy, to opłaty na ZUS dla serwisanata itd... Przy okazji warto pomyśleć dlaczego te przeglądy nie były robione i może okaże się, że były jakieś naruszające prawo przyczyny - a na to są pragrafy i za to są kary - też dochód dla RP III. A tak przy okazji to można "dołożyć miarkę do budżetu" nawet w typowej sytuacji - gdy Panu Urządnikowi wisi, czyli nie pracuje solidnie..., po prostu zwalnić go z pracy, będzie mniej wydatków...

    Odpowiedz
  • wrrrr(2010-08-03 19:12) Zgłoś naruszenie 00

    A miało być tak pięknie druga Irlandia a zrobiła się kaszana
    Nic z obietnic Tuska nie wyszło...

    Odpowiedz
  • je deteste(2010-08-03 20:45) Zgłoś naruszenie 00

    obrzydliwa pazernosc,hipokryzja i zwyczajne oszustwo. ZROBIC PORZADEK ZE ZŁODZIAJAMI!

    Odpowiedz
  • slawek(2010-08-03 21:18) Zgłoś naruszenie 00

    umiejętnie siany strach przed PIS-em powoduje ,ze ludzie przestają myśleć i glosują na PO,do tego usłużne media które szybko podchwytują każde posuniecie panów od PR=u PO,a jak trzeba to i Palikot z czymś wyskoczy-zada ciekawe i arcyważne pytanie i już uwaga ludzi od problemów odwrócona,Pytanie tylko co ten rząd robił przez ostatni czas aby nie doprowadzić do podwyżki podatkowa-oby jedynej.Nie ma znaczenia ,że przed wyborami prezydenckimi Komorowski obiecywał wiele, minister finansów zapewniał zę na wszystko jest kasa,czy ktoś ich teraz pyta dlaczego to robili,przecież świadomie okłamywali ludzi i dalej są na swoich stanowiskach,

    Odpowiedz
  • woj.(2010-08-03 21:20) Zgłoś naruszenie 00

    Za adolfa podatek byl 12%, tera 60% , za 15 lat 80%, a docelowo 100%

    Odpowiedz
  • kali.(2010-08-04 05:59) Zgłoś naruszenie 00

    podatki po prostu niszcza miasta i ludzi sa to dzialania pozorne napedzajace pieniadze bogatym np, burmistrz ma 15.400 zl co miesiac jest to 30 rent najbiedniejszych ludzi ktorzy nie maja na oplaty na prad wiode smieci dwa nikt nie remontuje domow bo nie ma za co. podwyzki podatkow sa naczyniami piolaczonymi odbijaja sie na wszystkich,

    Odpowiedz
  • ala(2010-08-04 06:33) Zgłoś naruszenie 00

    PAWLAK JEST GŁUPI BO SAM JEST ROLNIKIEM I BIERZE DOTACJE Z UE A KRUS TRZEBA ZREFORMOWAĆ NATYCHMIAST.

    Odpowiedz
  • igła(2010-08-04 07:04) Zgłoś naruszenie 00

    Kilka dni temu Tusk mówił o podwyżce VAT-u na wszystko oprócz żywności bo najbardziej by to dotknęło najuboższych. i co za wszystkie braki w budżecie nadal będą płacić ci najbiedniejsi bo VAT na żywność zostaje podniesiony o 2% a na samochody za setki tysięcy dla bogaczy tylko 1% bo skąd oni na to wezmą. Skandal !!!

    Odpowiedz