Czy rabat przed sprzedażą wpływa na rozliczenie VAT

Firma sprzedaje towary i informuje klientów, że udziela rabatów przy zakupie większej partii towarów. Czy w przypadku, gdy firma udziela rabatu przed dokonaniem sprzedaży (klient płaci cenę pomniejszoną wcześniej o rabat), musi dodatkowo rozliczyć VAT?

Czy zmniejszenie obrotu dokumentować fakturą

Podatnik chce udzielić rabatu. Zdaje sobie sprawę, że będzie musiał obniżyć obrót. Nie wie jednak, w jaki sposób udokumentować udzielenie rabatu. Czy wystarczy wystawić fakturę korygującą?

Czy rabat towarowy trzeba udokumentować

Firma stosuje zachęty dla kupujących jej towary. Jeśli kupią określoną ilość towaru, kilka sztuk firma daje nabywcy w formie rabatu. Nabywca kupuje więc tyle, ile zamówił, oraz dostaje parę sztuk więcej. Czy taki rabat towarowy trzeba udokumentować?

Czy należy obniżyć VAT w miesiącu potwierdzenia

Firma dokonała sprzedaży w maju i w tym samym miesiącu udzieliła rabatu. W czerwcu wystawiła fakturę korygującą i wysłała ją do kontrahenta, ale potwierdzenie odbioru otrzymała dopiero w lipcu. Czy powinna dokonać obniżenia kwoty podatku należnego za lipiec?

Czy konieczne jest potwierdzenie odbioru

Podatnik udzielił kontrahentowi rabatu, wystawił fakturę korygującą i wysłał ją do nabywcy. Odbiorca nie potwierdził jednak, że dostał korektę. Czy w takiej sytuacji podatnik może obniżyć swój obrót? Czy konieczne jest potwierdzenie odbioru?

To jest tylko część artykułu, zobacz pełną treść w e-wydaniu Dziennika Gazety Prawnej: Jakie skutki podatkowe poniesie sprzedawca, który udziela rabatu.
W pełnej wersji artykułu znajdziesz odpowiedzi na wszystkie powyższe pytania.