Osoby pracujące za granicą, starające się o zwrot zapłaconego tam podatku, muszą posiadać odpowiednie karty podatkowe, potwierdzające m.in. dochody uzyskane w poszczególnych krajach.
Z roku na rok rośnie liczba osób zainteresowanych odzyskaniem podatku, który zapłaciły, pracując za granicą. Podatnicy na co dzień pracujący za granicą i chcący odzyskać zwrot podatku często nie zdają sobie sprawy m.in. z tego, jakich dokumentów powinni się domagać od pracodawcy, na co zwrócić uwagę, aby nie zostać oszukanym. Tu z pomocą przychodzą im firmy zajmujące się odzyskiwaniem zagranicznego podatku.

Obowiązki za granicą

Wachlarz i zasięg firm oferujących usługi związane ze zwrotem podatku z zagranicy na polskim rynku jest szeroki. Jednak przed podjęciem decyzji dotyczącej zwrotu podatku z zagranicy warto wiedzieć, że rozliczanie z zagranicznymi urzędami nie jest obowiązkowe, z wyjątkiem Belgii i Norwegii. W każdym kraju urząd określa kwotę wolną od podatku, po przekroczeniu której proporcjonalnie maleje wysokość zwrotu.
I tak np. za pracę w Niemczech podstawą do rozliczenia jest Lohnsteuerkarte. Aby ubiegać się o zwrot, trzeba spełnić jeden z trzech warunków, jakie nakłada na podatników niemiecki urząd skarbowy, tj.: dochody wykazane w innych krajach, np. w Polsce, nie mogą przekraczać 3050 euro brutto; dochody na terenie Niemiec muszą stanowić co najmniej 90 proc. wszystkich dochodów podatnika uzyskanych w danym roku; należy przepracować 183 dni na terenie Niemiec.

Potrzebne dokumenty

Inaczej sytuacja wygląda w Wielkiej Brytanii. Tam podstawę stanowią karty podatkowe P45 otrzymywane od każdego z pracodawców na zakończenie pracy lub P60, które przekazywane są po zakończeniu roku podatkowego. W przypadku gdy podatnik nie posiada tych kart, wówczas rozliczany jest na podstawie ostatnich payslipów (paski płacowe). W Wielkiej Brytanii istnieje możliwość rozliczania się do pięciu lat wstecz. Podobnie jak w Wielkiej Brytanii również w Irlandii podstawą do rozliczenia są karty podatkowe P45 i P60. Bardzo dużym zainteresowaniem cieszą się także zwroty podatku z Holandii. Podstawą do tego zwrotu jest karta podatkowa Jaaropgaaf. W Belgii, gdzie rozliczenie dochodów zagranicznych jest obowiązkowe, urząd podatkowy bierze pod uwagę dochody osiągnięte na Loonfische oraz pozostałe dochody uzyskane w innych krajach, a dodatkowo dochód współmałżonka oraz wiek dzieci. Podstawą do rozliczenia z norweskim urzędem skarbowym jest natomiast Loons. Aby starać się o zwrot, obywatele Polski muszą mieć pozwolenie na pobyt z prawem do podjęcia pracy. Rozliczenia w Norwegii następują w okresach czerwiec/lipiec lub wrzesień/październik każdego roku. Jeszcze inaczej wygląda sytuacja w USA, gdzie osoby chcące odzyskać zwrot podatku oprócz karty podatkowej W-2, muszą dołączyć również kopie Departament State – pozwolenie na pracę w USA, kopię wizy i Social Security Number.

Zapłata za usługę

Formy płatności, jakie stosują za swoje usługi firmy zajmujące się odzyskiwaniem zwrotu podatku z zagranicy, są różne. Może to być stała opłata pobierana z reguły przed rozpoczęciem procedury, wynosząca w zależności od kraju średnio od 160 do 200 zł netto. Może to być również prowizja pobierana po zakończeniu całej procedury, wynosząca w większości przypadków 7 proc. netto od kwoty odzyskanego zwrotu. Procedura zwrotu trwa przeciętnie od 3 do 12 miesięcy.