Pod koniec maja ministrowie finansów z krajów UE podpiszą protokół zmieniający konwencję dotyczącą wymiany informacji podatkowych.
Pod koniec maja ministrowie finansów z krajów UE podpiszą protokół zmieniający konwencję dotyczącą wymiany informacji podatkowych.
Dzięki niej administracje podatkowe chcą ułatwić sobie wymianę danych o podatnikach zarabiających lub inwestujących w różnych krajach Unii.
To fragment międzynarodowej walki z unikaniem opodatkowania. OECD (Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju) i Rada Europy zgodziły się na aktualizację umowy międzynarodowej, której celem jest pomoc rządom w egzekwowaniu przepisów podatkowych. Aktualizacja będzie miała formę protokołu zmieniającego konwencję o wzajemnej pomocy administracyjnej w sprawach podatkowych. Protokół zostanie otwarty do podpisu przy okazji corocznego spotkania ministrów w Paryżu w dniach 27 – 28 maja.
Michał Zdyb, partner podatkowy w ATAC Audytorzy i Partnerzy, wyjaśnia, że zgodnie z konwencją organy państw sygnatariuszy zobowiązane są do wymiany informacji (zarówno automatycznie, jak i spontanicznie), prowadzenia jednoczesnej kontroli podatkowej, udziału w kontroli podatkowej prowadzonej za granicą, pomocy w egzekucji oraz do dostarczania dokumentów. Wymiana informacji pomiędzy państwami dotyczy w szczególności danych związanych z wymiarem i poborem podatków, ściąganiem i egzekucją roszczeń podatkowych i postępowaniem karnym przed organem administracyjnym lub wszczęciem postępowania karnego przed organem orzekającym.
Polska podpisała konwencję oraz zgodnie z oświadczeniem rządowym przekazała 25 czerwca 1997 r. sekretarzowi generalnemu Rady Europy dokument potwierdzający jej ratyfikację. Konwencja jest więc źródłem prawa powszechnie obowiązującego w Polsce.
– Proponowana przez OECD oraz Radę Europy aktualizacja konwencji zakłada przede wszystkim poszerzenie zakresu informacji wymienianych w ramach pomocy administracyjnej – podkreśla Michał Zdyb. Oznacza to uzyskanie przez administracje skarbowe dostępu do szerszego spektrum informacji o podatnikach uzyskujących dochody w różnych krajach Unii.
Ekspert dodaje, że wprowadzenie planowanych zmian może mieć dla Polski ten skutek, że trzeba będzie dostosować do konwencji wiele przepisów wewnętrznych.
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Reklama
Reklama