Podatnikiem, który kupił np. mieszkanie, samochód, jacht, zainteresuje się urząd skarbowy. Sprawdzi, czy wydane przez podatnika pieniądze mają swoje odzwierciedlenie w jego zeznaniach podatkowych.

Czy można ujawnić zapomniane dochody

Podatnik zapomniał w rocznym PIT wykazać część dochodów uzyskanych z kapitałów pieniężnych. Urząd skarbowy prowadzi już wobec niego postępowanie w sprawie zatajenia przychodów. Czy podatnik może złożyć korektę rozliczenia?

Czy podatnik musi posiadać dowody

Student zarobił w 2009 roku 70 tys. zł. Z pomocą rodziców kupił mieszkanie za 250 tys. zł. Dostał wezwanie do urzędu skarbowego, aby wyjaśnić, skąd miał pieniądze na kupno mieszkania. Czy podatnik musi mieć dowody potwierdzające pochodzenie pieniędzy?

Czy urząd skarbowy ustali dochód podatnika

Podatnik nie potrafi w urzędzie skarbowym przedstawić dokumentów potwierdzających pochodzenie pieniędzy, za które nabył luksusowe auto. Czy urząd skarbowy ustali nieujawnione przychody podatnika?

Czy fiskus prowadzi postępowanie dowodowe

Podatnik jako źródło sfinansowania zakupu dwóch mieszkań podał przed urzędem skarbowym darowizny od ciotki. Niestety, nie potrafił tego faktu udowodnić, gdyż ciotka umarła, a podatnik nie miał dowodów potwierdzających otrzymanie darowizny. Czy w takim przypadku urzędnicy skarbowi muszą przeprowadzić skrupulatne postępowanie dowodowe?

Czy wskazanie konta wystarczy

W trakcie postępowania o nieujawnione źródła przychodów podatnik podał w urzędzie skarbowym, że środki na zakup domu miał na koncie, na które samodzielnie dokonywał wpłat. Część środków pochodziła z likwidacji lokat bankowych i odsetek. Czy to wystarczające dowody dla fiskusa?

Czy fiskus przeprowadzi analizę przychodów

Podatnik kupił dom i samochód. Jednocześnie w składanych zeznaniach podatkowych wykazywał niewielkie przychody lub stratę z prowadzonej firmy. Czy urzędnik skarbowy przeprowadzi analizę w celu zbadania, czy podatnik zataił rzeczywiste przychody?

Czy tylko podatnik będzie sprawdzony

W ramach postępowania w zakresie nieujawnionych źródeł przychodów podatnik, jako źródło sfinansowania zakupu awionetki, podał darowizny od dziadków. Czy przy takim tłumaczeniu urzędnicy skarbowi zweryfikują tylko zeznania podatnika?
To jest tylko część artykułu, zobacz pełną treść w e-wydaniu Dziennika Gazety Prawnej: Kiedy urząd skarbowy uzna, że podatnik zataja przychody.
W pełnej wersji artykułu znajdziesz odpowiedzi na wszystkie powyższe pytania.