Podatnik, który w ubiegłym roku przekazał darowizny m.in. na organizację pożytku publicznego, kult religijny czy cele krwiodawstwa, może odliczyć je od dochodu w rocznym zeznaniu PIT. Dzięki temu zapłaci mniejszy podatek, bo mniejsza będzie podstawa opodatkowania.

Czy każdą darowiznę można odliczyć

Podatnik w 2009 roku przekazał na dom dziecka kilka darowizn. Chciałby teraz te pieniądze odliczyć od dochodu w zeznaniu podatkowym. Czy będzie miał do tego prawo?

Czy datki dla osoby fizycznej odliczyć w PIT

Podatniczka przekazywała w ubiegłym roku darowizny dla swojej chorej siostrzenicy. Czy pieniądze przekazane osobie fizycznej – siostrzenicy – można odliczyć od dochodu?

Czy uwzględnić w PIT darowizny zagraniczne

Podatnik przekazał darowiznę na rzecz holenderskiej organizacji pożytku publicznego. Czy może odliczyć ją od dochodu?

Czy w zeznaniu podawać dane obdarowanego

W ubiegłym roku podatnik przekazał 10 tys. zł darowizny na cele kultu religijnego, a dokładnie swoją parafię. Czy w zeznaniu podatkowym trzeba wpisać, dla kogo przekazało się darowiznę?

Czy informować urząd o zwrocie darowizny

Organizacja pożytku publicznego oddała podatnikowi darowiznę, którą odliczył od dochodu w PIT za 2008 rok. Czy organizacja o tym fakcie powinna zawiadomić urząd skarbowy?

Czy za krew jest jeden ekwiwalent

W 2009 roku podatnik oddał honorowo 2 litry krwi i litr osocza. Czy przy odliczeniu tej darowizny od dochodu stosuje się jeden ekwiwalent?

Czy darowiznę trzeba dokumentować

W zeznaniu podatkowym za 2009 rok podatnik chce uwzględnić przekazane darowizny. Czy potrzebne są jakieś dokumenty potwierdzające przekazanie darowizny?

W pełnej wersji znajdziesz odpowiedzi na powyższe pytania. Zobacz pełną treść w e-wydaniu Dziennika Gazety Prawnej: Jakie darowizny pomniejszą dochód do opodatkowania.