Złożenie zeznania przez internet pozwoli na szybkie rozliczenie z fiskusem za 2009 rok. Z możliwości tej powinni skorzystać m.in. podatnicy, którzy przebywają za granicą.
Przesłanie zeznania podatkowego przez internet ma wiele zalet. Jest to prosta metoda, pod warunkiem że podatnik rozlicza się sam i potrafi zainstalować aktualizację programów niezbędnych do wypełnienia formularza PIT. Osoby, które nie muszą instalować dodatkowych programów, mogą chwilę po wypełnieniu zeznania przesłać je do urzędu skarbowego. Urzędowe potwierdzenie odbioru zeznania otrzymają w ciągu 24 godzin.

Szybki sposób złożenia

Złożenie zeznania przez internet ma tę przewagę nad dwoma pozostałymi metodami (wysłaniem pocztą lub dostarczeniem osobiście do urzędu), że można to zrobić szybko. Aby wysłać e-PIT, nie trzeba wychodzić z domu. Podatnik nie musi się martwić tym, czy w urzędzie będzie kolejka, w której trzeba czekać i tracić czas. Oczywiście procedura składania zeznania wydłuża się u osób, które muszą zainstalować aktualne oprogramowanie lub chcą zainstalować aplikację udostępnioną przez Ministerstwo Finansów na stronie e-deklaracje.gov.pl.
Osoby, które składają zeznanie na formularzu PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38 i PIT-39, nie muszą spełniać żadnych dodatkowych wymogów (poza małżonkami). Wystarczy wypełnić zeznanie i podać sześć cech identyfikujących osobę: imię, nazwisko, data urodzenia, NIP, PESEL i kwotę przychodu z zeznania rocznego za poprzedni rok. Nie potrzeba żadnych zaświadczeń, zawiadomień czy bezpiecznego e-podpisu z kwa- lifikowanym certyfikatem. Jedynie małżonkowie muszą złożyć upoważnienie papierowe na druku UPL-1.Ułatwienie dla podatników

System do składania e-PIT działa 24 godziny na dobę i 7 dni w tygodniu. Dla osób, które nie mają możliwości złożenia zeznania osobiście lub nawet wysłania go pocztą, wysłanie przez internet może być zbawienne. Możliwość złożenia PIT za 2009 rok przez internet może być również jedynym rozwiązaniem dla osób pracujących do późna w nocy lub takich, które po prostu lubią pracę w nocy. Zeznanie można wysłać zarówno np. o 10, jak i 22 godzinie. Wielu podatników, którzy muszą się rozliczyć z fiskusem, przebywa za granicą i nie może osobiście stawić się w urzędzie. Wysłanie zeznania rocznego pocztą z innego kraju może natomiast trwać wiele dni, a nawet tygodni. W przypadku e-PIT te przeszkody zostają automatycznie wyeliminowane. Podatnik przebywający np. we Francji, USA może w swoim komputerze wypełnić zeznanie i przesłać je do polskiego fiskusa. Jeśli poprawnie wypełni wszystkie pola formularza, będzie mógł przesłać zeznanie.
Elektroniczny PIT sprzyja nie tylko podatnikom, ale również urzędnikom. Nie muszą oni wprowadzać danych z formularza do komputera, bo przesłane dane są w wersji elektronicznej. Dzięki temu podatnicy mogą szybciej dostać zwrot podatku. W zeszłym roku zdarzało się, że składający e-PIT otrzymywał zwrot nadpłaty po dwóch dniach. Oczywiście jeśli podatnik prześle zeznanie pod koniec okresu rozliczeniowego, czas zwrotu nadpłaty na pewno się wydłuży. Jednak nawet w takim przypadku powinien on być krótszy niż przy zeznaniu złożonym drogą tradycyjną.
66 dni zostało do rozliczenia PIT za 2009 rok