Wysłanie przez internet zeznania rocznego PIT za 2009 r. może być łatwe i proste, pod warunkiem że podatnik używa aktualnego oprogramowania. Nie trzeba za nie płacić, ponieważ producenci i resort finansów udostępniają je za darmo. Jak się jednak okazuje, podatnicy mają problemy techniczne z działaniem jednego z programów, o czym poinformowało ostatnio Ministerstwo Finansów.
Problemy z wysłaniem e-PIT mogą mieć podatnicy, którzy używają wersji Adobe Reader 9.3 (najnowsza aktualizacja), w której – jak wyjaśnia MF – zmienione zostały domyślne ustawienia zabezpieczeń. Ustawienia te mogą spowodować błędy połączenia lub problemy z wysłaniem dokumentu elektronicznego. Problemy te można jednak szybko rozwiązać, jeśli podatnik będzie stosował się do wskazówek opublikowanych na stronie www.e-deklaracje.gov.pl.
Przede wszystkim po uruchomieniu formularza bezpośrednio ze strony e-deklaracje oraz pojawieniu się komunikatu zabezpieczeń należy rozwinąć opcje i zezwolić na dodanie hosta, czyli adresu www.e-deklaracje.gov.pl do zaufanych witryn.
Po uruchomieniu formularza PIT z dysku lokalnego może pojawić się komunikat: Niektóre funkcje zostały wyłączone w celu uniknięcia potencjalnych zagrożeń bezpieczeństwa. Włącz je tylko pod warunkiem, że ufasz temu dokumentowi. Użytkownik powinien rozwinąć opcje i wybrać pole oznaczone jako: Zawsze ufaj temu dokumentowi. W ten sposób podatnik pozwoli na otwarcie formularza PIT, a po jego wypełnieniu będzie mógł formularz wysłać do urzędu skarbowego.



Jak informuje resort finansów, powyższe działania mogą jednak nie rozwiązać problemu. W takiej sytuacji MF proponuje alternatywne rozwiązanie. W programie Adobe Reader należy zmienić ustawienia zabezpieczeń (po wysyłce PIT należy je przywrócić). W tym celu w oknie dialogowym: Adobe Reader Preferencje (z menu Edycja) należy wybrać opcję: Zabezpieczenia (rozszerzone) w oknie: Kategorie. Następnie w prawym oknie należy na czas wysyłki dokumentu odznaczyć opcję: Włącz rozszerzone zabezpieczenia i zaakceptować przyciskiem OK. Po wysłaniu dokumentu należy przywrócić poprzednie ustawienia, czyli postępować zgodnie w powyższą instrukcją, a na końcu włączyć rozszerzone zabezpieczenia. Powrót do pierwotnego poziomu zabezpieczeń pozwoli na zwiększenie bezpieczeństwa komputera, gdy podatnik będzie korzystał z dokumentów w formacie PDF.
Problemów z programem Adobe Reader nie powinni mieć użytkownicy jego wcześniejszych wersji. Formularze e-PIT obsługują wersję programu od 8.1.4 do najnowszego 9.3.
Jak rozwiązać problem techniczny
Użytkownicy najnowszej wersji programu Adobe Reader (9.3) muszą:
● nadać dokumentowi status zaufanego dokumentu lub
● na czas wypełniania e-PIT zmniejszyć poziom zabezpieczeń w programie
Podstawa
Komunikat dla użytkowników Adobe Reader 9.3, który jest dostępny na stronie internetowej www.e-deklaracje.gov.pl