Wysłanie przez internet zeznania rocznego PIT za 2009 r. może być łatwe i proste, pod warunkiem że podatnik używa aktualnego oprogramowania. Nie trzeba za nie płacić, ponieważ producenci i resort finansów udostępniają je za darmo. Jak się jednak okazuje, podatnicy mają problemy techniczne z działaniem jednego z programów, o czym poinformowało ostatnio Ministerstwo Finansów.

Problemy z wysłaniem e-PIT mogą mieć podatnicy, którzy używają wersji Adobe Reader 9.3 (najnowsza aktualizacja), w której – jak wyjaśnia MF – zmienione zostały domyślne ustawienia zabezpieczeń. Ustawienia te mogą spowodować błędy połączenia lub problemy z wysłaniem dokumentu elektronicznego. Problemy te można jednak szybko rozwiązać, jeśli podatnik będzie stosował się do wskazówek opublikowanych na stronie www.e-deklaracje.gov.pl.

Przede wszystkim po uruchomieniu formularza bezpośrednio ze strony e-deklaracje oraz pojawieniu się komunikatu zabezpieczeń należy rozwinąć opcje i zezwolić na dodanie hosta, czyli adresu www.e-deklaracje.gov.pl do zaufanych witryn.

Po uruchomieniu formularza PIT z dysku lokalnego może pojawić się komunikat: Niektóre funkcje zostały wyłączone w celu uniknięcia potencjalnych zagrożeń bezpieczeństwa. Włącz je tylko pod warunkiem, że ufasz temu dokumentowi. Użytkownik powinien rozwinąć opcje i wybrać pole oznaczone jako: Zawsze ufaj temu dokumentowi. W ten sposób podatnik pozwoli na otwarcie formularza PIT, a po jego wypełnieniu będzie mógł formularz wysłać do urzędu skarbowego.