Nie można odmówić przekazania 1 proc. podatku za 2009 r. organizacjom pożytku publicznego, które nie figurują w bazie urzędu skarbowego bez sprawdzenia, czy nie ma ich w wykazie resortu pracy - podało Ministerstwo Finansów. Do MF docierają sygnały o problemach z przekazywaniem podatku.

We wtorkowym komunikacje MF wyjaśnia, że zgodnie z obowiązującymi przepisami pracownicy urzędów skarbowych nie mogą odmówić przekazania 1 proc. podatku organizacjom niefigurującym w tzw. "słowniku OPP" systemu komputerowego POLTAX bez wcześniejszego sprawdzenia "Wykazu organizacji pożytku publicznego uprawnionych do uzyskania środków z 1 proc. podatku" wg stanu na dzień 3.02.2010 r.

Według MF, wykaz ten, prowadzony przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, jest wiążącym źródłem informacji o OPP, nadrzędnym także w stosunku do systemu POLTAX.

Z informacji z resortu finansów wynika, że w środę wiceminister finansów Andrzej Parafianowicz, nadzorujący pracę administracji skarbowej, spotka się z dyrektorami izb skarbowych i przypomni im o obowiązujących procedurach dotyczących przekazywania 1 proc. podatku.

Według Ministerstwa Finansów każdy podatnik, który spotka się z odmową przekazania 1 proc. podatku na organizację pożytku publicznego znajdującą się w wykazie MPiPS, powinien zgłosić problem na adres jedenprocent@mf.gov.pl.