Minister finansów zabronił wprowadzania do systemu skarbówki zeznań z 1 proc. podatku dla organizacji pożytku publicznego, które nie są wpisane do bazy urzędowej. Wpłaty z 1 proc. nie mogą być też przekazywane wcześniej niż w terminie ustawowym.
Na początku tygodnia zgłosiło się do nas kilku urzędników skarbowych z informacją, że naczelnicy urzędów nie pozwalają im wprowadzać do systemu skarbówki zeznań, w których podatnicy wpisali 1 proc. podatku dla organizacji pożytku publicznego (OPP), której nie ma jeszcze w słowniku OPP systemu Poltax (system przetwarzania danych o podatnikach). Ministerstwo Finansów zareagowało natychmiast, stwierdzając, że naczelnicy popełniają karygodny błąd i działają niezgodnie z wytycznymi resortu.
Problem w tym, że urzędnicy działali zgodnie z wytycznymi Ministerstwa Finansów. Dotarliśmy do ministerialnego pisma z 28 stycznia 2010 r., w którym są następujące instrukcje: jeśli podatnik w zeznaniu wskaże organizację, która nie została ujęta w słowniku OPP systemu Poltax, należy wstrzymać się z rejestrowaniem danych z zeznania objętych wnioskiem o przekazanie 1 proc. podatku dla organizacji do czasu wydania kolejnej wersji słownika, zawierającego już dane tej organizacji. Kiedy kolejne wersje słownika będą dostępne, nie podano.
Ponadto MF zabroniło naczelnikom przekazywania środków z 1 proc. podatku wcześniej niż w terminach ustawowych. Dla zeznań PIT-28 jest to kwiecień – maj. Urzędnicy nie mogą więc wpłat jednoprocentowych z tych deklaracji przesyłać w okresie styczeń – marzec. Środki z 1 proc. z pozostałych zeznań powinny być przekazywane w okresie lipiec – sierpień. Dlatego przekazanie pieniędzy od stycznia do czerwca jest zakazane.