Piekarz z Legnicy, który przekazywał pieczywo ze zwrotów biednym, ostatecznie przegrał spór z fiskusem. Darowizny trzeba było opodatkować VAT.
Piekarz z Legnicy, który przekazywał pieczywo ze zwrotów biednym, ostatecznie przegrał spór z fiskusem. Darowizny trzeba było opodatkować VAT.
ORZECZENIEWczoraj Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną piekarza z Legnicy, od którego fiskus zażądał zaległego VAT. NSA potwierdził, że nieodpłatne przekazywanie pieczywa ze zwrotów do stołówek charytatywnych było darowizną opodatkowaną VAT, a nie likwidacją towaru.
Jak podkreślił sędzia NSA Artur Mudrecki, w sprawie prawidłowo ustalono, że przekazywanie chleba ze zwrotów do stołówki charytatywnej nie było likwidacją towaru. Przekazanie chleba nosiło wszystkie cechy darowizny. Co więcej, taka kwalifikacja została potwierdzona w zeznaniach samego piekarza i innych osób.
Sąd przypomniał, że podstawowymi cechami VAT są jego powszechność i wielofazowość. Ponadto VAT jest neutralny dla podatnika, pod warunkiem prowadzenia prawidłowej ewidencji. NSA podkreślił, że kłopoty skarżącego zaczęły się od nierzetelnego ewidencjonowania obrotu. Podatek od darowizn to tylko niewielki procent zaległości, o jaką toczył się spór. Zdaniem NSA organy podatkowe w sposób niebudzący wątpliwości ustaliły, że w kasie sklepu nie odnotowywano całej sprzedaży. Zakup produktów był większy niż wykazywana sprzedaż.
Spór w sprawie dotyczył VAT za 2003 rok. Skarżący prowadził w centrum miasta piekarnię, zaopatrując w hurtowe ilości pieczywa sklepy spożywcze i inne podmioty. Prowadził też sprzedaż detaliczną w należącym do podatnika sklepie firmowym. Po kontroli organy podatkowe zarzuciły podatnikowi, że nie ewidencjonował pełnej realizowanej w piekarni produkcji. Wskazywała na to dysproporcja między wykazaną sprzedażą a zakupionymi i zużytymi produktami. Ponadto podatnik nie opodatkował VAT darowizn pieczywa, których systematycznie dokonywał na rzecz różnych organizacji charytatywnych.
Sąd I instancji oddalił skargę piekarza. Uznał, że bezpłatne przekazanie pieczywa instytucjom charytatywnym było darowizną. Takie stanowisko potwierdził też NSA.
Andrzej Nikończyk, doradca podatkowy, partner w Kancelarii Kolibski, Nikończyk, Dec & Partnerzy, przypomina, że ówczesne przepisy nakazywały płacić podatek od darowizn, niezależnie od ich celu. Zwraca jednak uwagę, że choć organy w takiej sytuacji muszą określić zobowiązanie w wyższej kwocie, mogą jej nie egzekwować. Organ ma możliwości umorzenia zaległości lub choćby odsetek. Podejmując taką decyzję, powinno się wziąć pod uwagę, na czyją rzecz były dokonywane te darowizny.
– Skoro pieczywo zamiast na śmietnik trafiło m.in. za pośrednictwem organizacji charytatywnych do potrzebujących, powinno się rozważyć zastosowanie instytucji umorzenia, zamiast karać – uważa Andrzej Nikończyk.
Skarżący nie był obecny podczas rozprawy ani ogłaszania wyroku. Firma skarżącego już nie działa, spór z fiskusem o ponad 200 tys. zł zaległego podatku skończył się dla niej upadłością. Obecnie darowizny żywności przekazywanej na rzecz i na potrzeby organizacji pożytku publicznego są zwolnione z VAT. Bez podatku darowiznę może przekazać tylko producent. Przepis obowiązuje od początku 2009 r. Wyrok jest prawomocny.
Sygn. akt I FSK 1895/08
Kalendarium sporu
28 września 2006 r. decyzja wymiarowa organu I instancji – Urzędu Kontroli Skarbowej w Legnicy
2 marca 2007 r. decyzja odwoławcza dyrektora Izby Skarbowej we Wrocławiu
11 stycznia 2008 r. WSA we Wrocławiu oddala skargę piekarza
28 stycznia 2010 r. NSA oddala skargę kasacyjną piekarza
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Reklama
Reklama