Zaledwie trzy dni zostały na wybór formy opodatkowania, który będziemy stosować w 2010 roku. Najpóźniej 20 stycznia trzeba zawiadomić o tym naczelnika urzędu skarbowego. To ważna wiadomość dla każdego, kto rozpoczął prowadzenie działalności gospodarczej albo zaczął zajmować się wynajmem. Również podatnicy, którzy chcą zmienić sposób opodatkowania, np. z zasad ogólnych na ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, mają czas na zmiany do 20 stycznia 2010 r. Decydując się na jedną z form: zasady ogólne, czyli skala PIT, liniowy 19-proc. PIT, formy zryczałtowane, czyli ryczałt od przychodów ewidencjonowanych lub karta podatkowa, trzeba dobrze przeanalizować, która z nich będzie dla nas najbardziej opłacalna. Przy niektórych rodzajach działalności wybór pewnych form, np. karty podatkowej, nie będzie możliwy.

Decyzja ta jest bardzo ważna, bowiem dokonany wybór formy opodatkowania będzie dla nas wiążący do końca roku podatkowego, czyli do 31 grudnia 2010 r. Oznacza to, że nie można zmienić formy, w której płacimy PIT w trakcie roku podatkowego.

To jest tylko część artykułu, zobacz pełną treść w e-wydaniu Dziennika Gazety Prawnej: Kto i kiedy musi zdecydować się na wybór formy opodatkowania.