Do dziś prezydent ma czas na podpisanie nowelizacji ustawy o ochronie praw lokatorów, która wprowadza m.in. korzystne zmiany w zakresie opodatkowania umów najmu ryczałtem ewidencjonowanym.

Przychody, które uzyska wynajmujący, zostaną opodatkowane według jednolitej 8,5-proc. stawki ryczałtu bez względu na wysokość uzyskiwanych przychodów.

Zgodnie z ustawą z 17 grudnia 2009 r. o zmianie ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie kodeksu cywilnego oraz o zmianie niektórych innych ustaw, przepisy wprowadzające nowe zasady opodatkowania ryczałtem ewidencjonowanym umów najmu, dzierżawy i innych umów o podobnym charakterze wchodzą w życie od 1 stycznia 2010 r. W tym wypadku zmiany mogą wejść w życie z datą wsteczną od początku tego roku, gdyż są korzystne dla podatników rozliczających się ryczałtem ewidencjonowanym. Aby jednak podatnicy mogli rozliczać się na korzystniejszych zasadach, prezydent dziś musi podpisać ustawę.

Wynajmujący, którzy będą chcieli od 2010 roku opodatkować swoje przychody ryczałtem ewidencjonowanym, do 20 stycznia będą musieli złożyć oświadczenie o wyborze tej formy opodatkowania w urzędzie skarbowym.