Do Ministerstwa Finansów nie dotarły do tej pory żadne sygnały o nieprawidłowościach w przekazywaniu jednego proc. podatku na organizacje pożytku publicznego (OPP) - informuje resort w oświadczeniu.

MF odniosło się do doniesień dzisiejszej "Rzeczpospolitej", zgodnie z którymi nie wszystkie pieniądze przekazywane przez podatników w ramach 1 proc. podatku trafiły do organizacji pożytku publicznego. "Rz" napisała, że OPP mogłyby w tym roku dostać dużo więcej pieniędzy, gdyby podatnicy nie mylili się w deklaracjach. Zdaniem dziennika wystarczyło wpisać do zeznania niepełną nazwę organizacji lub wpisać ją małą literą zamiast dużej, aby fiskus nie przekazał pieniędzy.

Według gazety nie każdy urząd skarbowy wzywał podatnika do uzupełnienia danych, a tylko na Mazowszu nie przekazano organizacjom około 800 tys. zł.

Rzeczniczka prasowa resortu Magdalena Kobos przypomina, że warunkiem przekazania przez naczelników urzędów skarbowych 1 proc. podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego jest złożenie w ustawowym terminie zeznania podatkowego wraz ze wskazaniem nazwy organizacji oraz numeru wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego.

MF zapewnia, że resort przekazał wszystkim dyrektorom izb skarbowych - a za ich pośrednictwem wszystkim naczelnikom urzędów skarbowych - wyjaśnienia dotyczące sposobu postępowania m.in. w sytuacji, gdy podatnik wpisał nazwę OPP, która różniła się od nazwy oficjalnej lub wpisał błędny numer KRS.

"Zgodnie z tymi wyjaśnieniami, organ podatkowy powinien wezwać podatnika do skorygowania danych w trybie czynności sprawdzających, a następnie przekazać zadeklarowaną przez podatnika kwotę na konto OPP" - wyjaśnia Magdalena Kobos. Jej zdaniem nieprzekazanie dotychczas wszystkich zadeklarowanych przez podatników kwot na rachunki bankowe OPP może wynikać m.in. z prowadzenia czynności sprawdzających przez urząd lub braku zgłoszenia przez OPP numeru rachunku bankowego.

Łączna kwota otrzymana przez organizacje pożytku publicznego w tym roku wyniosła ponad 291 mln zł

MF twierdzi, że nie docierały do niego żadne sygnały o nieprawidłowościach w przekazywaniu 1 proc. podatku, a łączna kwota otrzymana przez organizacje pożytku publicznego w tym roku wyniosła ponad 291 mln zł. To o ponad 176 proc. więcej niż za 2006 rok. Większe wpływy są rezultatem uproszenia mechanizmu - po raz pierwszy w imieniu podatników pieniądze przekazywały urzędy skarbowe. Rozszerzono także grupy podatników uprawnionych do wspierania OPP.

Resort deklaruje, że będzie w dalszym ciągu dążyć do upraszczania procedury i ułatwiania przekazywania 1 proc. podatku. Dlatego w nowelizacji ustawy o PIT proponuje, aby możliwe było przekazywanie 1 proc. nawet po złożeniu korekty zeznania. Możliwe ma być także udostępnianie OPP danych podatnika, który przekazał na jej rzecz część podatku, jeśli zainteresowany wyrazi na to zgodę.