Ulga prorodzinna tylko za miesiące nauki dziecka

autor: Magdalena Majkowska28.12.2009, 03:00; Aktualizacja: 28.12.2009, 09:51

Jeżeli w 2009 roku dziecko ukończyło 25 lat albo zakończyło lub przerwało naukę, ulgę prorodzinną odlicza się tylko za miesiące, w których spełniało warunki do odliczenia.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Reklama

Komentarze (6)

 • Ania(2010-12-29 08:50) Zgłoś naruszenie 50

  Mam ten sam problem co Staszek. Córka zdała egzamin dyplomowy w lipcu. Do tego czasu nie pracowała.Od sierpnia podjęła pracęi oczywiście na jej szczęście zarabia więcej niż minimalne wynagrodzenie. Czy do lipca mam prawo do ulgi na nią.Nigdzie nie ma wzmianki na ten temat.

  Odpowiedz
 • Aby właściwie spożytkować pieniądze.(2009-12-28 11:49) Zgłoś naruszenie 00

  Po 18-ym roku życia należy wymagać od świadczeniobiorcy efektów w procesie edukacji.
  Jest wiele przypadków uczęszczania na studia /co roku na inne/, tylko po to żeby wyłudzać pieniądze.
  PŁACIĆ ZA EFEKTY, A NIE ZA ZAPISANIE SIĘ!!!

  Odpowiedz
 • Uwaga -pouczenie(2009-12-28 12:07) Zgłoś naruszenie 00

  Górny limit zarobków dziecka stanowi dochód po odliczeniach
  Dochód pełnoletniego dziecka, który nie pozbawia rodziców ulgi prorodzinnej, ustala się po uwzględnieniu kosztów uzyskania przychodów oraz odliczeń od dochodu.- poczytajcie nowelizacje przepisów z listopada 2008r.

  Odpowiedz
 • ociecprać(2010-02-08 15:33) Zgłoś naruszenie 00

  Czas chyba najwyższy, by Ministerstwo Finansów doprecyzowało niejasne przepisy prawa podatkowego w zakresie warunków tzw. ulgi prorodzinnej w aspekcie określenia jednoznacznych kryteriów jej obowiązywania.Brak precyzyjnych sformułowań przepisów naraża podatników na popełnianie pomyłek podczas rozliczania podatku dochodowego za 2009 rok, tym samym na konsekwencje administracyjno-prawno-karne stosowania. Co, bowiem oznacza termin, " pod warunkiem ,że się uczą", jako kryterium uprawnienia do zastosowania ulgi, czy chodzi ustawodawcy o fakt odrabiania lekcji przez ucznia,uczęszczania na lekcje w szkole itp.Czy chodzi ustawodawcy o zdarzenie jako fakt , czy może o czas-okres tego zdarzenia ? Informacje podawane przez służby podlegające Ministrowi Finansów są niejednoznaczne ,a często sprzeczne.Eksperci Krajowej Informacji Podatkowej uważają, iż warunkiem zakończenia nauki jest utrata ważności legitymacji szkolnej lub studenckiej,czemu stanowczo zaprzeczają służby zatrudnione w Urzędzie Skarbowym,sytuując ten warunek w zupełnie innym czasie.
  Jak jest faktycznie nie wiadomo. Czy kiedyś się dowiemy, jak ma być? Też nie wiadomo?!

  Odpowiedz
 • Staszek(2010-02-23 19:28) Zgłoś naruszenie 00

  W instrukcji nie ma nic na temat dzieci które były na utrzymaniu rodzica przez np 8 miesięcy bo się uczyły a póżniej podjęły pracę .Jest tylko wzmianka na temat dzieci uczących się i pracujących ,które nie osiągnęły dochodów objętych opodatkowaniem .Czy na takie dziecko ,które przez 8 miesięcy były na utrzymaniu rodzica przysługuje ulga bez względu na to ile ono zarobiło za 4 miesiące do końca roku podatkowego ?Instrukcja do załącznika PIT 0 strasznie jakaś zawiła i mało wyjaśnia na ten temat .Pomóżcie

  Odpowiedz
 • Jurek(2010-03-05 14:08) Zgłoś naruszenie 00

  Dziecko ukończyło szkołę średnią w czerwcu 2009 r. Czy ulgę należy liczyć do wrzxeśnia.Następnie od wrzesnia podjeło naukę w systemie zaocznym.Czy nzleży się ulga za cały rok.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane