Podatnicy od odsetek z zagranicznych kont powinni płacić podatek dochodowy. Za ukrywanie przed fiskusem dochodów z odsetek grożą sankcje karne skarbowe. Rząd powinien rozważyć wprowadzenie abolicji dla takich dochodów..

Każdy Polak, który ma konto za granicą i uzyskuje dochody w postaci odsetek bankowych, powinien wykazać je przed polskim fiskusem. W praktyce nie robi tego prawie nikt. Rząd – wzorem innych państw, np. Wielkiej Brytanii – powinien zastanowić się nad wprowadzeniem abolicji podatkowej od dochodów z zagranicznych odsetek bankowych.

Angielski problem

Kłopoty z egzekwowaniem podatków z zagranicznych odsetek ma nie tylko Polska. Podobnie jest w Wielkiej Brytanii, która jednak wprowadziła abolicję dla tego typu dochodów, a teraz ją przedłuża. Brytyjska amnestia umożliwia podatnikom ujawniającym dochody na ograniczenie wysokości grzywny. Zgodnie z pierwotnymi założeniami brytyjskiego rządu program umożliwiający dobrowolne ujawnianie dochodów ukrywanych za granicą miał obowiązywać do 30 listopada. Ostatecznie termin przedłużono do 4 stycznia 2010 r.

– Porównanie Polski z Wielką Brytanią jest o tyle zawodne, że tam zjawisko nieujawniania zagranicznych kont i naliczonych na nich odsetek jest bardziej powszechne, występuje od dawna i dotyczy większej liczby podatników, a więc i skala ewentualnych uszczupleń budżetowych jest większa – ocenia dr Janusz Fiszer, partner w Kancelarii Prawnej White & Case i docent Uniwersytetu Warszawskiego.