Podatnik, który zamieni lokal po upływie pięciu lat od jego nabycia, nie będzie musiał od tej transakcji płacić podatku dochodowego.
Dyrektor izby skarbowej wyjaśnił, jak należy podatkowo rozliczyć zamianę nieruchomości. W analizowanym przypadku podatnik zamierza wraz z małżonką dokonać zamiany mieszkania, którego są właścicielami od 1996 roku.
Według warszawskiej izby, zamiana jest umową o podobnym charakterze co sprzedaż. Zasadnicza różnica między umową sprzedaży a umową zamiany polega na tym, że w umowie zamiany nie występuje świadczenie pieniężne.
Zamiana nieruchomości i praw majątkowych stanowi źródło przychodu podlegające opodatkowaniu PIT, jeżeli zamiana ma miejsce przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie. Jeżeli natomiast zamiana nieruchomości następuje po upływie tego okresu, przychód z zamiany nie podlega w ogóle opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Przychód podatkowy powstaje nawet w sytuacji, gdy zamiana nieruchomości następuje bez wzajemnych dopłat.
W omawianym przypadku zamiana ma nastąpić po upływie pięciu lat, licząc od końca roku, w którym nastąpiło jego nabycie. Tym samym taka zamiana mieszkań nie stanowi źródła przychodu podlegającego opodatkowaniu.
Interpretacja indywidualna dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 1 października 2009 r. (nr IPPB1/415-592/09-2/MT).