Przedsiębiorcy z branży budowlanej znaleźli świetny sposób na oszczędności w VAT. Zamiast sprzedaży towarów, deklarują na wystawianych fakturach, że świadczą usługi. Te pierwsze objęte są 22-proc. VAT. Drugie, stawką 7-proc. Takie postępowanie jest prawidłowe u producentów okien i drzwi, którzy jednocześnie świadczą usługi montażu. Prawo do stosowania 7-proc. stawki wynika dla nich z rozporządzenia wykonawczego do ustawy o VAT. Teraz ten mechanizm opodatkowania podatnicy przenoszą na inne towary.

– Jesteśmy zakładem kamieniarskim. Sprzedajemy parapety, które objęte są 22-proc. VAT. Wielu przedsiębiorców zamiast sprzedaży parapetów oferuje usługę ich montażu, co pozwala im na zastosowanie 7-proc. VAT. Czy to zgodne z prawem – pyta nas pani Magdalena, pracująca w zakładzie kamieniarskim.

Zdaniem ekspertów optymalizacja podatkowa jest zgodna z prawem. Jednak nie można jej nadużywać. Fiskus, który wykryje nieprawidłowo sklasyfikowaną transakcję, a tym samym zaniżone zobowiązanie podatkowe, może nakazać podatnikowi zapłatę zaległości podatkowej wraz z odsetkami, a także nałożyć na niego sankcje karne skarbowe.

Podwyżka VAT

Poszukiwanie różnych możliwości stosowania obniżonej stawki VAT przez producentów i dystrybutorów materiałów budowlanych zaczęło być widoczne tuż po wejściu Polski do Unii Europejskiej. Zdaniem Wojciecha Śliża, starszego menedżera w PricewaterhouseCoopers, od tego momentu podniesiono do 22 proc. stawkę VAT dla sprzedaży materiałów budowlanych, pozostawiając jednocześnie obniżoną 7-proc. stawkę VAT dla usług budowlano-montażowych lub remontowych w budynkach mieszkalnych.

– Brak jasnych reguł pozwalających na ustalenie wyraźnej granicy pomiędzy tym, co jeszcze jest materiałem budowlanym, a co już może być usługą budowlaną, niewątpliwie sprzyja próbom dokonywania nieco agresywniejszej i korzystniejszej dla przedsiębiorcy interpretacji przepisów – argumentuje Wojciech Śliż.

Jego zdaniem, problemu tego nie rozwiązało wprowadzenie tzw. ulgi budowlanej w VAT, z założenia mającej wyeliminować skutki podwyżki VAT na materiały budowlane. Fakt możliwości zwrotu części podatku nie jest bowiem czynnikiem, którym kierują się kupujący towar lub usługę w pierwszej kolejności.

– Czynnikiem tym zaś jest bezapelacyjnie cena. A tu niewątpliwą przewagę mają ci przedsiębiorcy, którzy, korzystając z bardziej agresywnej interpretacji przepisów, mogą zaoferować towar o 15 proc. tańszy – stwierdza ekspert PricewaterhouseCoopers.