Brak gwarancji dla podatnika
Jan Tokarski, starszy konsultant w PricewaterhouseCoopers, potwierdza, że nie istnieje przepis, który zakazuje wszczęcia postępowania egzekucyjnego po złożeniu wniosku o ulgę w spłacie zaległości podatkowej. W przeciwnym razie egzekucja mogłaby być automatycznie opóźniana, co w ostateczności stanowiłoby zagrożenie dla wyegzekwowania należności podatkowych przez urzędy skarbowe.
Brak takiej regulacji oznacza, że złożenie wniosku o ulgę nie gwarantuje, że organ podatkowy przed zakończeniem postępowania w sprawie takiego wniosku nie dokona wszczęcia egzekucji zaległego podatku, nawet wobec podatników, którzy spełniają wszystkie przesłanki przyznania im ulgi.
– Takie postępowanie organu w praktyce uniemożliwiałoby podatnikowi skorzystanie z prawa do ubiegania się o ulgę, przez co przeczyłoby istocie instytucji ulgi w spłacie i godziłoby w zasadę zaufania podatnika do organów państwa – ocenia Jan Tokarski.
Również Michał Goj stwierdza, że przepisy nie przewidują automatycznego wstrzymania egzekucji do czasu rozpatrzenia wniosku podatnika o ulgę. Nie zwalnia to jednak organów z respektowania zasad państwa prawa i poszanowania zasady zaufania do organów podatkowych.
– W sytuacji gdy prawdopodobne jest przyznanie ulgi w spłacie zobowiązań, organy – a przecież jest to najczęściej jeden i ten sam urząd – powinny powstrzymać się od egzekucji, aby nie udaremniać zastosowania instytucji przewidzianych prawem – podpowiada Michał Goj.
Zastrzega też, że w przypadku zaliczek na podatki dochodowe same wnioski o ulgę nie stanowią w świetle prawa podstawy do prowadzenia egzekucji administracyjnej (jaką byłaby decyzja, deklaracja lub zeznanie podatkowe).
Egzekucja długu
Postępowanie egzekucyjne w administracji wszczynane jest na podstawie tytułu wykonawczego, którego wydanie powinno być poprzedzone wysłaniem przez organ upomnienia wraz z wezwaniem do wykonania obowiązku z zagrożeniem skierowania sprawy na drogę postępowania egzekucyjnego. Na ten aspekt zwraca uwagę Małgorzata Gorzkowska, ekspert w Auxilium, która wyjaśnia, że w przypadku gdy w chwili składania deklaracji podatnik ma ograniczoną płynność finansową i ma świadomość, że nie zapłaci podatku w terminie, powinien złożyć wniosek o rozłożenie na raty lub odroczenie terminu płatności. Wtedy możliwe jest szybsze rozpatrzenie wniosku, które ewentualnie zapobiegnie wszczęciu egzekucji.
– Wniosek o rozłożenie na raty warto złożyć z wyprzedzeniem, tzn. przed upływem terminu płatności podatku – radzi Małgorzata Gorzkowska.
Podkreśla też, że złożenie wniosku o rozłożenie na raty zaległości podatkowej nie wstrzymuje egzekucji. Dotyczy to zarówno przypadku, w którym postępowanie egzekucyjne zostało wszczęte przed złożeniem do urzędu skarbowego wniosku o rozłożenie podatku na raty, jak i po jego złożeniu, ale jeszcze przed wydaniem pozytywnej decyzji o rozłożeniu na raty zobowiązania podatkowego. Dopiero wydanie pozytywnej decyzji o rozłożeniu na raty zaległości podatkowej zawiesza postępowanie egzekucyjne.
bulba - Dziękujemy Łaskawco ! !(2009-09-21 07:37) Zgłoś naruszenie 00
Przyjazne Państwo ?
OdpowiedzTeresa(2009-09-21 08:20) Zgłoś naruszenie 00
Takie działanie fiskusa popierają w całej "okazałości" sądy administracyjne,
Odpowiedzod wielu lat. Na takie działanie urzędników zezwalają zresztą przepisy ordynacji podatkowej.
Dziwne jest ,że urząd skarbowy nie umarza zaległości małym podatnikom, natomiast bardzo duże zaległości były umarzane ,m.in. Browarowi Kmicic w Częstochowie.
A do dziś kolejny minister finansów, pomimo wielu obietnic nie wyjaśnił zasadności umorzenia częstokroć kilkusetmilionowych zaległości, które nota bene sfinansowano z naszych podatków!
PIKO(2009-09-21 09:41) Zgłoś naruszenie 00
Posłowie - to adresaci wszelkich pretensji, bo to oni tworzą prawo.
Odpowiedzwiem_jak_temu_zapobiec(2009-09-21 09:48) Zgłoś naruszenie 00
Witam. Mało kto wie,że można skutecznie i legalnie powstrzymać działania egzekucyjne komornika,niezależnie od tego czy działa on na rzecz Urzędu Skarbowego czy dowolnego innego wierzyciela. Dłużnik - aby uniknąć rujnującej egzekucji komorniczej - może spowodować wszczęcie egzekucji przez ustanowienie zarządu przymusowego nad swoim przedsiębiorstwem. Ma to taki skutek , że nawet wszczęte i prowadzone egzekucje komornicze MUSZĄ ZOSTAĆ UMORZONE , co oznacza, że komornik nie zajmie gotówki na koncie i będzie można nadal prowadzić działalność.
OdpowiedzZainteresowanym podpowiem jak to dobrze zrobić - jest to w pełni legalne (oparte o artykuł 1064 indeks 1 kpc i następne z rozdziału "Egzekucja z przedsiębiorstw"). Proszę o wpisy tu na forum.
Pazuzu(2009-09-21 10:19) Zgłoś naruszenie 00
Do wiem_jak_temu_zapobiec:
OdpowiedzArt. 1064_16 § 2 KPC stanowi:
Z chwilą uprawomocnienia się postanowienia sądu wszczynającego egzekucję w trybie wskazanym w § 1, egzekucje wszczęte wcześniej umarza się, a dotychczasowi wierzyciele z mocy prawa przystępują do egzekucji prowadzonej według przepisów niniejszego rozdziału.
obywatel(2009-09-21 10:33) Zgłoś naruszenie 00
dzięki prawnicy :)
Odpowiedzwiem_jak_temu_zapobiec(2009-09-21 10:39) Zgłoś naruszenie 00
Do Pazuzu - to właśnie miałem na myśli. Będąc dłużnikiem i spodziewając się egzekucji ze strony US można się - na podstawie tych przepisów - skutecznie uchronić.Warto wziąć to pod uwagę zamiast - jak się okazuje - naiwnie pisać do US o rozłożenie zaległości na raty.Kłopotem pewnym jest , że egzekucję przez zarząd może prowadzić "osoba z uprawnieniami syndyka" , natomiast niezłe jest to , że wierzyciel może wskazać zarządcę przymusowego i sąd jest związany tym wskazaniem.
Odpowiedzbulba(2009-09-21 12:54) Zgłoś naruszenie 00
do kola - to nie żydzi -
Odpowiedzto PO obiecywało, że będzie normalnie, że fiskus będzie stał twarzą do firm, do ludzi, że zlikwidowanych zostanie ponad 200 POdatków !
Brak jakichkolwiek reform gwarantuje nam na naszych oczach , „zwijanie się” Polskiej gospodarki !
zeto(2009-09-21 13:11) Zgłoś naruszenie 00
Tak jest, Tusk obiecywał ze PO będzie pomagać przedsiębiorcom.Pomaga ale ich niszczyć. Pamiętać będziemy to przy urnach.
Odpowiedzxylon(2009-09-21 14:21) Zgłoś naruszenie 00
nie na darmo m.ĆWIAKALSKI powołał 150 nowych kancelari komorniczych a firmy windykacyjne notują niespotykane wzrosty.Polityka miłości PO przeraża a tzw.bezhołowie zbiera żniwa
Odpowiedzart. 231 kk(2009-09-21 14:32) Zgłoś naruszenie 00
kwestia ulg w spłacie to tylko dobra wopla polityków i polityki w skarbowości,a gdzie polityka to i prokurator. I koło się zamyka, bo jeżeli mam odpowiadac za p[rzyznanie ulgi to po co mam ją przyznawać na zasadzie ogólnej podejrzliwości zrodzonej za PIS-u.
Odpowiedzela(2009-09-21 15:42) Zgłoś naruszenie 00
A cóż to za kretyńskie przepisy? Podatek ZAWSZE TRZEBA płacić. Od inteligencji rządzących zależy, żeby każdy CHCIAŁ płacić podatek, żeby widać było efekty płacenia podatków. I żeby były one takie, że nikt nie uchyla się od ich płacenia. Człowiek nie rodzi się po to, żeby cierpieć, tylko, żeby dobrze i godnie żyć w pięknym kraju, pracować, mieć satysfakcję itd..
Odpowiedzsceptyk(2009-09-21 17:01) Zgłoś naruszenie 00
od kiedy politycy dotrzymują swoich obietnic szczególnie tych czczych,
Odpowiedzgdyby to były obietnice złozone na rzecz Izreala albo Biskupów to byłyby natychmaist realizowane,
a głupi naród i tak to kupił
Jan 58(2009-09-22 10:11) Zgłoś naruszenie 00
do wiem_jak_temu_zapobiec
OdpowiedzAle jak to zrobić w praktyce.Przecież z wnioskiem może wystapić tylko wierzyciel
Naiwny(2010-02-18 23:01) Zgłoś naruszenie 00
Ostrzeżenie. Prowadzę działalność gospodarczą. W wyniku sprawy spadkowej otrzymałem decyzję o wymiarze podatku spadkowego. Postanowiłem wziąć kredyt aby podatek spłacić. Otrzymałem zaświadczenia o niezaleganiu, ale poradzono mi abym wystąpił o rozłożenie podatku na raty. Po trzech miesiącach czekania zgody nie otrzymałem, musiałem zapłaciać podatek z odsetkami ale nie otrzymałem zaświadczenia o niezaleganiu gdyż już zalegałem z podatkiem spadkowym (mimo decyzji o przesunięciu załatwienia sprawy na miesiąc po decyzji o ew. ratach). Wniosek spóźniony: najpierw brać kredyt a później występować o rozłożenie podatku na raty (w co nie należy wierzyć bo służy wyciąganiu odsetek od ludzi naiwnych).
Odpowiedzceramis(2012-03-10 18:13) Zgłoś naruszenie 00
przyznanie ulgi w postaci rozłożenia na raty zależy od dobrej woli urzędnika - przepis bardzo korupcjogenny wiem coś o tym
Odpowiedz