Jak prawidłowo płacić podatek od firmowych nieruchomości

autor: Łukasz Zalewski07.09.2009, 03:00

Właściwe wykorzystanie nieruchomości oraz przestrzeganie przepisów ustawy o podatkach i opłatach lokalnych może przynieść firmie od kilkuset złotych do nawet kilkuset tysięcy złotych oszczędności z tytułu podatku od nieruchomości. Firmy, które posiadają grunty, budynki lub ich części oraz budowle lub ich części, powinny więc przejrzeć swoje zobowiązania podatkowe. W dzisiejszym Przewodniku wyjaśniamy przepisy dotyczące obowiązków podatników w zakresie podatku od nieruchomości.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:GP
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (8)

  • Loska(2009-09-07 21:30) Zgłoś naruszenie 00

    Super artykuł, więcej takih!

    Odpowiedz
  • AntLoska(2009-09-08 08:42) Zgłoś naruszenie 00

    Optymalizacja kosztów? Człowieku o czym ty piszesz. Stawka max od budynkół związanych z dzialalnością gospodarczą to 19,81 zł za 1 m2 powieszchni użytkowej za rok !!! Optymalizacja tak małych wydatków podatkowych kosztem opłat z tym związanych (notariusze, radcy podatkowi) w większości przypadków się nie będzie opłacała. Rozumiem, że nie było o czym pisać artykułów.

    Odpowiedz
  • Loska(2009-09-08 23:09) Zgłoś naruszenie 00

    Rozumiem, że AntLoska masz firmę, która ma góra 100 metrów budynku i z niego nigdy nie wychodzisz. Gdybyś wyszła, wiedziałabyś, że przedsiębiorstwa płacą miliony złotych podatku od nieruchomości rocznie!

    Odpowiedz
  • wiktoria(2009-09-12 17:37) Zgłoś naruszenie 00

    rozumiem, że dzieci też czytają GP i nie dziwią mnie komentarze. 19,81 zł za 1m2 to góra pieniędzy.Wszak działalność gospodarcza czasami wymaga kilka m2 wiecej ponad 20 czy nawet 100.

    Odpowiedz
  • ~czytelnik(2009-09-16 09:30) Zgłoś naruszenie 00

    kupując samochód spodziewmy się jakiej wielkości mniej więcej zapłacimy ubezpieczenie itd, w wielu przypadkach kupując nieruchomości ludzie są zaskoczeni wielkością podatku od nieruchomosci (zwłaszcza jeśli są przedsiębiorcami) dlatego dobrze że zwraca sie na to w tym artykule uwagę, zaoszczędzi to wielu płaczu w urzędzie gminy...

    Odpowiedz
  • czytelnik(2009-11-24 17:17) Zgłoś naruszenie 00

    czy wynajmując lokal od Gminy mam obowiązek płacenia podatek?

    Odpowiedz
  • PRAWIDŁOWY(2009-12-21 12:42) Zgłoś naruszenie 00

    AntLoska czego ty tu szukasz? Skończysz LO, pójdziesz na studia i pożyjesz trochę to wypowiadaj się. Boże do czego doszło żeby dzieci neostrady wchodziły na GAZETĘPRAWNĄ wielce szanowaną.

    Wstydźcie się takich wypowiedzi teoretycy bo obrzydzenie bierze.

    Odpowiedz
  • elwira(2011-12-07 16:34) Zgłoś naruszenie 01

    Kupiłam budynek na firmę do kapitalnego remontu,czas na jego wykonanie obliczam na jakieś 4lat.Urząd Miasta nie zważa na ten fakt iż przez te lata nie mogę wykonywać tam mojej działalności i nie ubłaganie naliczył mi już 8tyś podatku.Czy jest jakiś sposób aby od tego się uchylić ,chociaż na czas oddania budynku?

    Odpowiedz