Rewolucja w PIT: zeznanie podatkowe wypełni płatnik

26.08.2009, 03:00; Aktualizacja: 26.08.2009, 10:29

W rozliczeniu za 2009 rok płatnicy obowiązkowo będą składać roczne PIT za podatników. Pracodawca w deklaracji pracownika uwzględni ulgi: internetową i na dziecko oraz 1 proc. podatku. Płatnik za wypełnienie deklaracji będzie mógł pobrać opłatę z odprowadzonych podatków.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:GP
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (52)

  • OKA(2009-08-26 07:06) Zgłoś naruszenie 00

    ZUS robi to już od bardzo dawna, tzn przesyła PIT-40A i PIT-11A do US na nośnikach cyfrowych

    Odpowiedz
  • skeptik(2009-08-26 07:12) Zgłoś naruszenie 00

    Gdzie tu uproszczenia?

    "A co w sytuacji, gdy pracownik uzyskuje dochody z kilku źródeł i PIT-40 zostanie wypełniony przez więcej niż jednego płatnika? W takim przypadku podatnik będzie musiał złożyć roczne zeznanie podatkowe samodzielnie."

    A US nie mógłby sam tego podsumować w swoim genialnym systemie komputerowym?

    Do tej pory wniosek do pracodawcy (oświadczenie PIT-12) składali tylko ci, którzy nic nie mieli do odliczenia i nie chcieli darować 1%. Teraz odwracamy sytuację, więc oświadczenie będzie musiał składać każdy, kto chce albo musi rozliczyć się sam - czyli większość.

    Ktoś kto zarabiał np. u 5 pracodawców, tak czy inaczej będzie składał zeznanie sam, a do tego dochodzi mu 5 oświadczeń u 5 pracodawców. A jak ktoś żyje ze zleceń i tych płatników ma 20-30?

    Dokłada się więcej obowiązków podatnikom, a więcej kasy - płatnikom...

    Odpowiedz
  • sc(2009-08-26 07:19) Zgłoś naruszenie 00

    a co gdy jest kilku pracodawców w ciągu roku? to bez wniosku podatnika zakład pracy ma rozlyczyć obowiązkowo to bzdura!

    Odpowiedz
  • jeszcze skeptik(2009-08-26 07:30) Zgłoś naruszenie 00

    Prawdziwe uproszczenie byłoby wtedy, gdyby podatnik nie rozliczał już nic, co i tak już policzyli i przekazali US płatnicy, niezależnie od tego ilu ich było. Zamiast oświadczeń do pracodawców podatnik powinien zaś składać już tylko 1 deklarację do US, zawierającą:
    - ulgi, z których chce skorzystać,
    - wskazanie OPP, na którą chce przekazać 1 %,
    - dochody podlegające opodatkowaniu PIT, których nie wykazał żaden płatnik (np. z najmu),
    - ewentualne korekty tego, co nazeznawali płatnicy (np. dość częstych błędów w obliczeniu kosztów uzyskania).
    Kto nie złożył takiej deklaracji - znaczy nie chciał/nie musiał.
    A wszystkie informacje PIT-11 od płatników i deklarację od podatnika powinien zebrać do kupy i przeliczyć US!!
    I pracodawcy byliby szczęśliwsi, i te 0,35-0,4%, z których i tak się za bardzo nie pożywią, można by przeznaczyć na właściwą obsługę tego procesu w US-ach.
    Howgh!!

    Odpowiedz
  • ketling(2009-08-26 07:37) Zgłoś naruszenie 00

    Boże , co za bzdura!!!, koto nad tym myśli?

    Odpowiedz
  • jeszcze raz skeptik :-)(2009-08-26 07:41) Zgłoś naruszenie 00

    a jak juz tak bardzo chcemy nie fatygować podatnika do US, można wprowadzić zasadę, że tę deklarację, o której piszę w nr 4, podatnik może (ale nie musi!) przekazać do US za pośrednictwem jednego (dowolnie wybranego) ze swoich płatników, np. aktualnego pracodawcy

    płatnik ten już nic by w tej deklaracji nie sprawdzał, ani nic na jej podstawie nie przeliczał, po prostu miałby ją tylko przekazać do US - więc i obciążenie płatnika dodatkowymi obowiązkami byłoby prawie żadne

    Odpowiedz
  • LL(2009-08-26 07:46) Zgłoś naruszenie 00

    Czy będzie można rozliczać się razem z małżonkiem?

    Odpowiedz
  • Mateusz(2009-08-26 08:02) Zgłoś naruszenie 00

    Ale będzie burdel :))) Pracownicy nie złożą oświadczeń, płatnicy sporzadzą i roześlą PIT-40.. a potem się zacznie :)))) a ja zapomniałem że mam zlecenie, zapomniałem że był jeden jeszcze płatnik, zapomniałem że z żoną, zapomniałem że ulga na dziecko... i płatnicy będą masowo korygować te złożone PIT-40... zamiast uproszczenia będzie taka jazda że wszyscy oszaleją :)
    Do tego 0,4% to śmiech na sali :))) za tyle to ja im chętnie zlecę, niech sami robią :))))

    Odpowiedz
  • RR(2009-08-26 08:04) Zgłoś naruszenie 00

    Bzdura- zamiast zwrotu jednorazowego - bedzie zwrot w ratach co miesiecznych . A co gdy w maju zmieni się zakład pracy ?
    Wspaniałe ułatwienie - tylko POmysłowy Dobromil moze to wymysleć

    Odpowiedz
  • MM(2009-08-26 08:04) Zgłoś naruszenie 00

    Co w przypadku, gdy pracownik będzie chciał rozliczyć się wspólnie z małżonkiem?

    Odpowiedz
  • Janusz(2009-08-26 08:12) Zgłoś naruszenie 00

    U mnie wszyscy złożą oświadczenie, że będą rozliczać się samodzielnie. Nie pozwolę, aby pracownicy sporządzający deklaracje ingerowali (posiedli wiadomości) w życie prywatne pozostałych pracowników (co robią po godzinach pracy, czy i gdzie dodatkowo zarabiają, czy i na kogo przekazują 1%, itd).

    Odpowiedz
  • mia(2009-08-26 08:13) Zgłoś naruszenie 00

    To przez ile miesięcy pracodawca będzie rozliczał ulgę podatkową np. na 5-cioro dzieci pracownika? Od marca do grudnia, ale czy wystarczy na to zaliczek? Banda idiotów!

    Odpowiedz
  • marek(2009-08-26 08:16) Zgłoś naruszenie 00

    Kolejny chory pomysł, tak jak z jednym "okienkiem" do rejestracji firm, skutkiem czego czas od złożenia wniosku do rejestracji wydłuża się dwukrotnie. Najśmieśniejsze jest to, że i tak trzeba zgłaszać wniosek o wpis NIP i REGON po zarejestrowaniu mimo iż sąd tymi danymi dysponuje z urzędu.

    Teraz komisja Palikota proponuje kolejne "ułatwienie", skutkiem czego powsatnie jeszcze większy burdel a płatnikom dokłada się obowiązków za śmieszne wynagrodzenie.

    Odpowiedz
  • bola(2009-08-26 08:18) Zgłoś naruszenie 00

    No chciałam serdecznie jako ksiegowa podziekować za te cudowne "uproszczenia". Dla mnie dodatkowa praca - bo pracodawca nie zatrudni dodatkowej osoby ( jestem w firmie jedyna ksiegową) , weźmie kase za PITy , a ja dostane fige z makiem.Z ta sama pensja ale wiekszą ilościa obowiązków.Co za DEBIL to wymyslił.

    Odpowiedz
  • p(2009-08-26 08:20) Zgłoś naruszenie 00

    "Dziś takie wynagrodzenie wynosi 0,3 proc., ale rzadko który płatnik je pobiera z uwagi na to, że są to nieduże kwoty." Za to 0,35-0,4 proc. da "znaczne kwoty", od razu bedzie się opłacać !

    Odpowiedz
  • VV(2009-08-26 08:50) Zgłoś naruszenie 00

    Widze, ze rząd probuje w ten sposob walczyc z bezrobociem :) Paranoja!! Wyobrażacie sobie ten napływ oświadczen od pracowników??
    - chcesz zeby Cie pracodawca rozliczył stosujac ulgi - złoż oswiadczenie!
    - nie chcesz by Cie rozlczył bo masz dochody z kilku zródeł - złóż oświadczenie!
    Pomijam to jaką wiedze zyskają pracodawcy o wszyskich dochodach swojego pracownika... czyli good bye podwyzka hihiih
    Mam nadzieje, ze ustawa nie przejdzie procesu legislacyjnego!!! Tego dowiemy sie jednak do konca pażdziernika, bowiem do tego czasu (od uchwalenia) powinna zostac opublikowana w Dzienniku Ustaw.

    Odpowiedz
  • BC(2009-08-26 08:50) Zgłoś naruszenie 00

    Wniosek : NIE BĄDŹ GŁUPI NIE BĄDŹ PRACODAWCĄ. NIE DAJ SIĘ ZEPCHNĄĆ DO DRUGIEJ KATEGORII OBYWATELI

    Odpowiedz
  • Zoja(2009-08-26 08:58) Zgłoś naruszenie 00

    A wyobraźcie sobie pracę biura rachunkowego, które będzie musiało rozliczyć 500 osób u 30 pracodawców? Kto będzie robił te korekty zeznań. Dzisiaj gubią PIT-11, a o składaniu świadczeń w okreslonym terminie można pomarzyć. Gdyby stać było na dodatkowe zatrudnienie do tych rozliczeń. Z jednym okienkiem już przerabialiśmy - tragedia. Kiedy skończy się ta radosna twórczość? Z uciechy tylko się ...

    Odpowiedz
  • :((2009-08-26 09:18) Zgłoś naruszenie 00

    Masakra! Większość osób korzysta z ulg, wspólnych rozlizczeń itp. Czyli dodatkowy obowiązek - złożyć oświadczenie że chcę się rozliczyć z mężem, czyli dwa bo i on i ja składam. Dodatkowy obowiązek , dodatkowe utrudnienie, dodatkowa biurokracja, której i tak jest u nas za dużo!!! Nie pozwolę by pracodawca zaglądał w moje (nasze) dochody, ulgi albo np wiedział że mam nie pełnosprawnego synka! Paranoja! A wszystko po to by podwyższyć podatek. Większość osób o niskim wykształceniu oświadczeń nie złoży, pracodawca rozliczy ich bez ulg albo nie uwzględniajac niepracującej żony... I tyle...

    Odpowiedz
  • BB(2009-08-26 09:26) Zgłoś naruszenie 00

    Co za bzdura!!!
    I to ma być przyjazne państwo dla osób prowadzących działalność gospodaczą.
    Kolejne obowiązki. Zatrudnienie dodatkowych ludzi lub większa kasa do biura rachunkowego.A kto mi zapłaci za te nowości ???
    TUSK musi odejść.

    Odpowiedz