Rewolucja w PIT: zeznanie podatkowe wypełni płatnik

26.08.2009, 03:00; Aktualizacja: 26.08.2009, 10:29

W rozliczeniu za 2009 rok płatnicy obowiązkowo będą składać roczne PIT za podatników. Pracodawca w deklaracji pracownika uwzględni ulgi: internetową i na dziecko oraz 1 proc. podatku. Płatnik za wypełnienie deklaracji będzie mógł pobrać opłatę z odprowadzonych podatków.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:GP
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (52)

  • abc(2009-09-10 08:45) Zgłoś naruszenie 00

    do 45. To nie Gwiazdowski wymyślił, był już podatek od płac, który obliczał i płacił pracodawca od funduszu płac.
    Jeżeli nie złożę oświadczenia, to i tak sam się mogę rozliczyć, a w urzędach będą mieli po kilka rozliczeń. Ciekawe kogo będą wzywać celem wyjaśnienia.
    Likwidacja samodzielnego rozliczania się z podatków to popieranie analfabetyzmu wtórnego.
    Dlaczego pracodawca ma wiedzieć komu przekazuję 1% podatku?!

    Odpowiedz
  • shaqu(2009-09-02 14:28) Zgłoś naruszenie 00

    Zlikwidować podatek PIT! Gdyby PO była partią liberalną to już dawno nie byłoby podatku pit.
    Ponieważ tylko złodziej pobiera haracz zarobków.
    A poza tym podatek dochodowy nie przynosi Polsce jakiś znaczących przychodów, a jego ściągnięcia kosztuje bardzo dużo.
    i gdzie jest te 50% poparcia dla pomysłowego cudownego Donka?

    Odpowiedz
  • MPB(2009-09-01 17:05) Zgłoś naruszenie 00

    Rewolucja to będzie jak zostanie zniesiony PIT. Wszak wpływy z tego podatku można wyrównać wyższą stawką VAT przy zerowym zwiększeniu trudności (bo kto płaci VAT ten płacić będzie nadal).

    Odpowiedz
  • CEZARY(2009-09-01 12:22) Zgłoś naruszenie 00

    KTO TAKIE BANALUKI WYMYŚLIŁ. PARANOJA JAKAŚ. CO ONI MYŚLĄ ŻE PRACODAWCA TO SIĘ NUDZI I NIE MA CO ROBIĆ. TYM BARDZIEJ JAK MA PONAD 100 PRACOWNIKÓW I NIE KAŻDY PRACOWNIK JEST CHĘTNY DO WPÓŁPRACY W SPRAWACH PAPIERKOWYCH. A POTEM BĘDĄ KOREKTY KOREKTY I JESZCZE RAZ KOREKTY BO PRACOWNIK BĘDZIE SIĘ TŁUMACZYŁ ŻE NIE WIEDZIAŁ JAKICH INFORMACJI PODAĆ. SKĄD WOGÓLE PRACODAWCY I BIEDNE KSIĘGOWE MAJĄ ZNALEŚĆ NA TO CZAS jAK SĄ OBŁADOWANE PAPIERAMI, OBOWIĄZKAMI I KONIECZNOŚCIĄ TWORZENIA KOLEJNYCH NIKOMU NIEPOTRZEBNYCH SPRAWOZDAŃ

    Odpowiedz
  • epit(2009-08-29 20:53) Zgłoś naruszenie 22

    Od kilkunastu lat obowiązuje zeznanie podatkowe PIT. Podatnicy, w większości, już się nauczyli jak je wypełniać nawet z uwzględnieniem specyficznych indywidualnych subtelności podatkowych. Wielki bałagan w rozliczeniach powstanie gdy prowadzić je będą pracodawcy. Ponadto moje zeznanie zawierać będzie szereg danych osobistych i nie życzę sobie aby pani Zosia z księgowości je rozpowszechniała w swoim biurze. Pomysłodawcy zrezygnujcie z tego obłędnego pomysłu.

    Odpowiedz
  • obywatel(2009-08-29 16:31) Zgłoś naruszenie 22

    ..he..he.. to jest chyba propozycja dla nieudaczników...

    Odpowiedz
  • b(2009-08-29 09:15) Zgłoś naruszenie 22

    Wypelnianie PIT jest jedna z form likwidacji analfabetyzmu ekonomicznego w Polsce.
    W formularzu PIT nalezy wyodrebnic dodatkowo rubryke na parapodatek zdrowotny, ktory aktualnie wynosi 1,25% pensji.

    Odpowiedz
  • sz(2009-08-28 23:10) Zgłoś naruszenie 00

    niejaki Robert Gwiazdowski (były prezes ZUS) już dawno temu przestawił propozycje jak można to naprawdę uprościć - zlikwidować indywidualne PITy dla pracowników, po prostu każda firma płaci do US określony procent od sumy wynagrodzeń. pomyślcie ile niepotrzebnego papieru i ludzkiej pracy zaoszczędziła by taka zmiana. niestety "liberalne" (haha) PO wybiera na każdym kroku upraszczanie poprzez komplikację...

    Odpowiedz
  • do lis(2009-08-28 17:46) Zgłoś naruszenie 22

    Bardzo ciekawa teoria, tylko gdyby pracodawca wypisał na swojego pracownika umowę o dzieło musiałby od niej odprowadzić składki do ZUS, co mija się z celem. Już lepiej wypisac na ciotkę cyz kogoś kto nei pracuje taką umowę, bo nie trzeba odpalać działki ZUSowi, a tym samym cała Twoje teoria legła w gruzach.

    Odpowiedz
  • lis(2009-08-27 18:19) Zgłoś naruszenie 22

    To wymyślili lodziarze- pracodawcy. Za umowę o dziieło wkalkulowaną w stosunek pracy pieniądze będą zabierali szefowie , kolesie albo ich rodzinki . Za naiwnych wypełnią PIT , żby nie widzieli co tam w poszczególnych rubrykach jest wpisane . Na umowie o dzieło popdrobią podpisy pracownika albo zafirmują ją kolesie lub rodzinka . Będą to koszty pracodawcy , które i tak w ten sposób są już robione przy manipulacji , niezasadnego obniżania, premią . Jak oni wypełnią pit -roczny do informacji PIT -11 pracownik nie otrzyma i nic nie będzie wiedział . To rozwiązanie jest z góry ukartowane i stanowi furtkę dla przekretów i okradania niekumatych

    Odpowiedz
  • Beti(2009-08-27 12:55) Zgłoś naruszenie 22

    Ja też z miłą chęcią za takie pieniądze zlecę wypełnianie PIT-ów. To jakieś nieporozumienie,chyba nudzi się komuś na górze!!!

    Odpowiedz
  • DMD(2009-08-27 11:37) Zgłoś naruszenie 22

    Czy pracodawca rozliczający za pracownika podatek roczny będzie magazynował u siebie dowody wpłat za internet? i czy to pracodawcę (księgową) będzie wzywał US do tłumaczenia się za podatnika? TO JAKAŚ PARANOJA !

    Odpowiedz
  • ruda(2009-08-27 07:46) Zgłoś naruszenie 22

    Ale idiotyzm !!! Mamy 50 jednostek organizacycjnych w wielu miastach w Polsce a place rozliczamy w centrali... zebrac oswiadczenia od mlodych ludzi ktorzy olewaja rozliczenia to dopiero bedzie jazda !!!

    Odpowiedz
  • elpe(2009-08-26 23:18) Zgłoś naruszenie 00

    Jakoś nie doczytałem, kto ma płacić płatnikowi za wypełnienie PITa.
    Może emeryci. To na pewno im się spodoba.

    Odpowiedz
  • _autor(2009-08-26 20:49) Zgłoś naruszenie 00

    Dajcie spokój już z tym małżonkiem ...
    A usprawnieniem byłaby likwidacja wszystkch ulg. Tych ukrytych, tylko dla wtajemniczonych urzędników też.

    Odpowiedz
  • M.(2009-08-26 14:35) Zgłoś naruszenie 22

    I znów wymyślił coś ktoś, kto nie ma zielonego pojęcia, jak wygląda sporządzanie takich dokumentów w praktyce, jak wygląda prowadzenie firmy i rozliczeń pracowniczych. Już widzę, jak dogaduję się z pracownikami wszystkich klientów mojego biura rachunkowego i każdy z nich znosi mi dokumentację do rozliczenia rocznego.

    Odpowiedz
  • Księgowa(2009-08-26 13:55) Zgłoś naruszenie 22

    Czy ktoś w ogóle myśli co robi. Dla mnie jako księgowa to jest 100% więcej pracy. Debile!!! a pieniądze wciąż będę miała te same...

    Odpowiedz
  • yohan(2009-08-26 13:49) Zgłoś naruszenie 22

    Rewolucja to by była jakby znieśli ten idiotyczny podatek, który jakby policzyć WSZYSTKIE koszty: drukowanie, wprowadzanie z powrotem do komputera, wysyłanie, wożenie, korygowanie, czas i energia ludzi na każdym etapie tej bzdury, obliczanie i odprowadzanie podatków ludzi zatrudnionych przez budżet (przelewanie z pustego w próżne), wreszcie na koniec i tak zwracanie go większości podatników w związku z ulgą prorodzinną

    to okazało by się że zyski dla budżetu są UJEMNE

    Odpowiedz
  • ST(2009-08-26 13:40) Zgłoś naruszenie 00

    co to za glab to wymyslil,to bedzie wielki balagan.

    Odpowiedz
  • bm(2009-08-26 13:35) Zgłoś naruszenie 22

    Przy najniższym wynagrodzeniu 1.276,00 zł , podatek pobrany miesięcznie to 47.00 zł .Cały rok to 564,00 zł. Rząd proponuje żeby mozna było pobierać opłatę za zrobienie zeznania 0.35 % od pobranego podatku czyli 564x0.35%= 1,97 zł. Która księgowa chciałaby sprzedać swoją wiedzę dot. zeznania rocznego i wszelkich odliczeń za niecałe 2 zł ? Nie znam takiej osoby. Pomijam koszty związane z posiadaniem komputera, drukarki, papieru, telefonu (kontakt z podatnikiem), które są niezbędne żeby zeznanie było zrobione profesionalnie czyli- poprawnie , estetycznie, czytelnie. Jestem PRZECIW rozliczania pracowników przez pracodawców. Tylko czy mój "sprzeciw" kogoś w rządzie interesuje ? ...

    Odpowiedz