Ministerstwo Finansów podsumowało akcję przekazywania 1 proc. podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego w rozliczeniu PIT za 2008 rok. Według wstępnych szacunków resortu liczba osób przekazujących 1 proc. zwiększyła się w stosunku do 2007 roku o ponad 2 mln osób. W tym roku 7 324 953 podatników (wszystkich podatników jest około 25 mln) zdecydowało się przekazać 1 proc. podatku na rzecz potrzebujących (w ubiegłym – 5 134 675 osób). Również przekazana kwota osiągnęła rekordowy poziom 397,9 mln zł. W ubiegłym roku było to 271 mln zł.

Zdaniem Anny Mazgal z Pozarządowego Biura Rzecznictwa i Interwencji Ogólnopolskiej Federacji Organizacji Pozarządowych wzrost zainteresowania podatników przekazywaniem 1 proc. podatku wynika zarówno z uproszczenia procedury w tym zakresie, jak i z coraz powszechniej prowadzonych akcji promocyjnych.

– Dobrze, że Polacy zaczynają dostrzegać potrzebę wspierania organizacji pozarządowych – mówi Anna Mazgal.

Według MF wpływ na rekordowe wyniki mają przede wszystkim zmiany w procedurze przekazywania 1 proc. Od 2007 roku podatnicy korzystają z uproszczonego mechanizmu – wskazują tylko w zeznaniu nazwę organizacji, z którą chcą podzielić się podatkiem, a środki przekazywane są przez urzędy skarbowe.

– Na tegoroczne rekordowe wyniki wpływ miała też zmiana przepisów ustawy o PIT, która umożliwiła przekazanie 1 proc. również w przypadku korekty zeznania. Wcześniej urzędy skarbowe nie przekazywały 1 proc. od osób, które nazwę organizacji wskazały dopiero w korekcie. W tym roku podatnicy mogli skorzystać z tej możliwości do końca czerwca – wyjaśnia Magdalena Kobos z Ministerstwa Finansów.

Małgorzata Brzoza z Izby Skarbowej w Szczecinie dodaje, że od 1 lipca urzędy skarbowe rozpoczęły przekazywanie wnioskowanych przez podatników kwot z zeznań i korekt do zeznań składanych za 2008 rok (PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38).

– Urzędy będą systematycznie przelewać pieniądze na konta organizacji pożytku publicznego. Mają na to czas do końca sierpnia. Pieniądze trafią do organizacji sprawnie i szybko – podkreśla Małgorzata Brzoza.