Rozmawiamy z ELŻBIETĄ CHOJNA-DUCH, wiceministrem finansów- Ministerstwo Finansów dąży do tego, aby egzamin na usługowe prowadzenie ksiąg rachunkowych był bardziej praktyczny. Czy zmniejszenie liczby pytań testowych, a zwiększenie zadań sytuacyjnych w tym pomoże?
- Jestem o tym przekonana. Zadania sytuacyjne ze swojej istoty są dobrym narzędziem nie tylko weryfikacji wiedzy zdającego, lecz także umiejętności wykorzystania tej wiedzy w praktyce. Klientom biur rachunkowych chodzi przecież o otrzymanie rzetelnej, fachowej pomocy w rozwiązaniu ich realnych problemów. Zadania sytuacyjne przygotowywane na ten egzamin będą odbiciem sytuacji, z którymi na co dzień spotykają się księgowi prowadzący księgi rachunkowe czy dokonujący rozliczeń podatkowych. Oczywiście znajomość praktyki musi mieć swoją bazę w wiedzy z zakresu teorii i prawa objętej przedmiotem egzaminu.
● Czy w związku z tym wieloletnim praktykom będzie łatwiej zdać egzamin?
- Intencją ministerstwa jest zapewnienie, aby certyfikat księgowy, który cieszy się dużym uznaniem, w szczególności uzyskany w drodze egzaminu - gdyż na ten sposób weryfikacji wiedzy resort ma największy wpływ - był kojarzony z profesjonalną usługą świadczoną przez jego posiadacza. Położenie akcentu na praktyczny wymiar egzaminu ma służyć temu celowi. Jest to również odpowiedź na oczekiwania środowiska i rynku usług księgowych. Spodziewamy się, że nowa formuła znajdzie wielu zwolenników właśnie w gronie tych pracowników księgowości, którzy w swojej wieloletniej pracy rozwiązali już niejedno zadanie sytuacyjne.
● Jednak zgodnie z obecnymi przepisami do egzaminu będzie mogła również przystąpić osoba nieposiadająca jeszcze praktyki w księgowości...
- Tę zmianę adresujemy szczególnie do absolwentów studiów o specjalności rachunkowość. Zaświadczenie o zdaniu egzaminu będzie dla nich potwierdzeniem umiejętności wykorzystania w praktyce zdobytej na studiach wiedzy i z pewnością ułatwi niejednej osobie start w karierze zawodowej - tak aby po nabyciu odpowiedniej praktyki umożliwić ubieganie się o certyfikat księgowego.
● Po zmianach, aby zaliczyć egzamin, trzeba będzie uzyskać 60 proc. punktów z każdego z trzech bloków tematycznych, m.in. z rachunkowości. Dotychczas możliwe było zdanie egzaminu bez podchodzenia do pytań z rachunkowości. Czy ta zmiana będzie w większym stopniu gwarantowała wiedzę posiadaczy certyfikatów?
- Tak. Rzeczywiście dotychczas istniała możliwość zdania egzaminu z niewielką wiedzą praktyczną, czyli zdolnością rozwiązania zadań z zakresu rachunkowości. Chcemy więc stworzyć taki mechanizm, który będzie w możliwie przyjazny sposób potwierdzał wysokie umiejętności zdających, a równocześnie uniemożliwi przystąpienie do zawodu osobom, które się w rachunkowości nie odnajdują.
● Czy resort zamierza publikować przykładowe pytania i zdania sytuacyjne - do tej pory nie było takiej praktyki?
- Wszystko wskazuje na to, że uda się wprowadzić również to udogodnienie. Odpowiednią regulację zawiera przygotowywane rozporządzenie ministra finansów, które niebawem powinno zostać podpisane.
Dalszy ciąg materiału pod wideo
Powiązane
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama