Olejniczak powiedział na dzisiejszej konferencji prasowej, że podobną inicjatywę w ramach Unii Europejskiej zapoczątkował prezydent Francji Nicolas Sarkozy. Jak tłumaczył, chodzi o to, aby w całej 27-ce obniżyć stawkę VAT na paliwo po to, aby w rezultacie zmalała cena tego surowca.

"Stawka VAT na paliwa w Polsce jest na najwyższym poziomie. Znacznie niższa stawka VAT jest w Wielkiej Brytanii, Francji" - argumentował Olejniczak. Według niego, w tych krajach VAT na paliwo wynosi 19 proc., podczas gdy w Polsce stawka ta utrzymuje się na poziomie 22 proc.

"Można więc doprowadzić do prostej obniżki cen paliw i tym ludzie dzisiaj są zainteresowani, na to czekają" - przekonywał szef klubu Lewicy.

"Coraz wyższe ceny energii mają wpływ na ceny wszystkich towarów i usług na rynku"

W liście do Tuska, politycy Lewicy (oprócz Olejniczaka, także szef SLD Grzegorz Napieralski i wicemarszałek Sejmu Jerzy Szmajdziński) wskazują ponadto, że coraz wyższe ceny energii, które są rezultatem rosnących cen paliw, mają wpływ na ceny wszystkich towarów i usług na rynku.

W związku z tym - zdaniem autorów listu - w najbliższych latach niemożliwe jest uniknięcie ich wpływu na zwiększenie inflacji, wzrost realnych kosztów utrzymania i generalne osłabienie wzrostu gospodarczego.

"Rząd polski powinien poprzeć propozycję francuską, gdyż znajduje ona uzasadnienie zarówno społeczne, jak i ekonomiczne. (...) Obniżenie VAT na paliwa pomogłoby zrównoważyć wysoka cenę tego surowca, jednocześnie unikając radykalnego wpływu na dochody budżetowe" - piszą w liście do premiera liderzy Lewicy.