Rząd zdecyduje wkrótce – być może już w najbliższy wtorek – o obniżeniu akcyzy na benzynę, aby doprowadzić do obniżek na stacjach paliw, wynika ze środowych wypowiedzi wicepremiera i ministra gospodarki Waldemara Pawlaka i szefa klubu parlamentarnego Platformy Obywatelskiej (PO) Zbigniewa Chlebowskiego. Premier zapowiedział, że jeszcze dziś odbędzie się spotkanie w tej sprawie. Pawlak uważa, że obniżka jest niezbędna, aby polska gospodarka nie wyhamowała.

Donald Tusk podkreślił, że trzeba przeanalizować, na ile na wysokość cen paliw mają wpływ: akcyza, marża producentów i pierwotna cena produktu. Przypomniał, że w przeszłości obniżono akcyzę, a cena na stacjach benzynowych nie zmieniła się znacząco. Premier dodał, że nie chce doprowadzić do sytuacji, w której na obniżce opodatkowania paliwa zyskają tylko jego dystrybutorzy i producenci zwiększając marże, a straci budżet.

Premier podkreślił, że konieczne są konsultacje rządu w sprawie akcyzy

Zapowiedział rozmowy z ministrami finansów i gospodarki oraz szefami największych polskich spółek paliwowych, podczas których będzie chciał "zastanowić się jak zatrzymać" wzrastające ceny paliw. Zastrzegł, że nie można liczyć, aby benzyna w Polsce była "radykalnie tańsza" niż w innych krajach.

Premier Tusk podkreślił, że mimo galopującego wzrostu cen paliw na świecie, w Polsce udało się ograniczyć wysokość podwyżek

Waldemar Pawlak zapowiedział, że będzie zachęcał ministra finansów Jacka Rostowskiego do obniżki akcyzy

„Myślę, że to będzie temat na najbliższym posiedzeniu rządu, bo o tej pory stosunkowo mocny złoty – i słabnący dolar – sprawiał, że odczuwaliśmy tak znacząco wzrostu cen ropy naftowej na rynkach światowych. Natomiast teraz, kiedy z poziomu 100 USD poszło do, jak się prognozuje 140 USD/ bbl – to będzie impuls wyhamowujący gospodarkę” – powiedział Pawlak w wywiadzie dla Sygnałów Dnia.

Chlebowski: „Akcyza na paliwa zdecydowanie powinna być obniżona"

„Akcyza na paliwa zdecydowanie powinna być obniżona. Rozmawiałem wczoraj z premierem – widać wyraźnie, że premiera specjalnie do tego nie trzeba przekonywać, również i on uważa, że akcyza jest zbyt wysoka. Przy tak wysokiej cenie za baryłkę ropy należy to uwzględnić” – powiedział szef klubu PO w wywiadzie dla Radia Zet.

Były wiceminister finansów Stanisław Gomułka powiedział z kolei w wywiadzie dla „Dziennika”, że jeśli cena baryłki ropy wzrośnie do 180-200 USD, akcyza powinna być obniżona do takiego poziomu, by cena benzyny spadła o co najmniej 20%.

Z taką opinią ostrożnie zgodziła się obecna wiceminister finansów Elżbieta Chojna - Duch.

Obecnie średnia cena najpopularniejszej benzyny E95 to 4,55 zł, z czego 1,56 zł to akcyza, 8 gr – opłata paliwowa i 78 gr - podatek VAT

„W zakresie benzyny jakieś ruchy mogą być dokonywane, natomiast co do oleju napędowego – w ograniczonym zakresie albo nawet żadnym z uwagi na zobowiązania unijne” – powiedziała Chojna-Duch w wywiadzie dla Radia PiN. Dodała, że w przypadku oleju napędowego Polska nie osiągnęła jeszcze wymaganego przez Unię Europejską poziomu akcyzy.

Podkreśliła jednak, że w budżecie na 2008 rok zaplanowano ponad 52 mld zł wpływów z podatku akcyzowego. „One będą musiały być w jakiś sposób zrealizowane” – powiedziała wiceminister.

Obecnie średnia cena najpopularniejszej benzyny E95 to 4,55 zł, z czego 1,56 zł to akcyza, 8 gr – opłata paliwowa i 78 gr - podatek VAT.

Stawka akcyzy na benzynę została obniżona o 25 gr. l w październiku 2005 roku. Do obecnego poziomu przywrócono ją w styczniu 2007 roku.