Na roczne rozliczenie podatkowe z fiskusem zostało nieco ponad miesiąc. W zależności od urzędu i regionu kraju PIT za 2008 rok złożyło od 16 do 50 proc. osób. Przy wypełnianiu zeznań podatnicy najczęściej mają problem z korzystaniem z ulg.
SONDA
Jak pokazuje praktyka rozliczeń PIT, podatnicy zostawiają ten obowiązek na ostatnią chwilę. Tradycja została podtrzymana także przy akcji PIT za 2008 rok. Z sondy GP przeprowadzonej w izbach skarbowych wynika, że w niektórych urzędach zaledwie 16 proc. podatników złożyło do tej pory zeznania roczne. Oczywiście są wyjątki i w niektórych urzędach liczba złożonych deklaracji sięga nawet 50 proc. Średnia krajowa to ok. 30 proc. Nasi rozmówcy z izb skarbowych podkreślają, że na razie kolejek w urzędach nie ma, podatnicy chętnie korzystają z organizowanych dyżurów czy akcji w postaci dni otwartych. Największe problemy przy wypełnianiu formularzy są z prawidłowym wykazywaniem ulg. Najczęściej podatnicy korzystają z ulg: internetowej, na dziecko i rehabilitacyjnej.
Jak wskazuje Magdalena Kobos z Ministerstwa Finansów, co roku najwięcej osób ze złożeniem zeznań rocznych czeka na ostatnią chwilę. Aby pomóc podatnikom, Ministerstwo Finansów przygotowało w tym roku specjalną akcję pod hasłem: Bądź jak szybki PIT. W ramach akcji są organizowane dyżury telefoniczne, podczas których można uzyskać poradę, jak wypełnić zeznanie. W urzędach skarbowych będą też dni otwarte: w ostatnią sobotę marca i kwietnia.
- Mało prawdopodobne, by przyczyną odwlekania decyzji o złożeniu PIT w tym roku było oczekiwanie na możliwość złożenia PIT-37 bez kwalifikowanego podpisu elektronicznego, nad czym resort w tej chwili pracuje. Myślę, że zwłoka wynika bardziej z przyzwyczajenia - stwierdza Magdalena Kobos.

Liczby są różne

Jeśli chodzi o liczbę złożonych do tej pory zeznań za 2008 rok, nie można mówić o stałej tendencji. W zależności od regionu kraju dane są bardzo różne.
- Według danych z początku marca złożonych zeznań było zaledwie 16 proc. To pozwala przypuszczać, że podatnicy - przynajmniej ci w Małopolsce - odkładają złożenie zeznania na kwiecień. Ze złożeniem zeznania nie należy czekać do ostatniej chwili. Wtedy łatwiej o pomyłkę - radzi Monika Sala-Szczypińska z Izby Skarbowej w Krakowie.
Radosław Hancewicz z Izby Skarbowej w Białymstoku podaje, że w urzędach skarbowych woj. podlaskiego podatnicy złożyli do tej pory 125 tys. zeznań PIT-37, PIT-36 i PIT-36L.
- Porównując tę liczbę z liczbą ponad 393 tys. tych zeznań, które w 2008 roku wpłynęły do urzędów podczas całej kampanii, widać, że swój obowiązek do tej pory wypełnił jeden na trzech podlaskich podatników - stwierdza Radosław Hancewicz.
W woj. dolnośląskim rozliczyło się 23 proc. osób, w opolskim - 28 proc.
- Szacujemy, że w urzędach skarbowych woj. warmińsko-mazurskiego rozliczyło się z PIT za 2008 rok od 30 do ponad 40 proc. podatników - podaje Krystyna Arciszewska z Izby Skarbowej w Olsztynie.
Podobnie jest w woj. śląskim. Są też województwa, gdzie już blisko połowa podatników dokonała rozliczenia z fiskusem. Maciej Cichański z Izby Skarbowej w Bydgoszczy wskazuje, że do urzędów skarbowych woj. kujawsko-pomorskiego wpłynęło 45 proc. przewidywanych zeznań.
- W woj. lubelskim do 18 marca PIT-37 złożyło ok. 49 proc. podatników, PIT-38 ok. 20 proc. oraz PIT-36 i 36L ok. 21 proc. - dodaje Marta Szpakowska z Izby Skarbowej w Lublinie.
Również w woj. świętokrzyskim liczba złożonych zeznań sięga 48 proc.

Kolejek raczej nie ma

W większości urzędów skarbowych na razie nie ma kolejek. Czasami - jak mówi Radosław Hancewicz - trzeba poczekać kilka minut na złożenie zeznania, ale dotyczy to osób, które chcą uzyskać potwierdzenie złożenia dokumentu.
- Dla wszystkich, którzy potwierdzenia nie potrzebują, urzędy przygotowały specjalne skrzynki, gdzie można wrzucić zeznanie, nie czekając w kolejce - komentuje nasz rozmówca z białostockiej izby.
Grażyna Piechota z Izby Skarbowej w Katowicach twierdzi, że kolejki zdarzają się głównie w poniedziałki, kiedy urzędy skarbowe mają wydłużone godziny pracy, a po weekendzie podatnicy przychodzą z wypełnionymi zeznaniami rocznymi.
Natomiast Agnieszka Jóźwin-Dalecka z Izby Skarbowej w Opolu zwraca uwagę, że z informacji otrzymanych z Pierwszego i Drugiego Urzędu Skarbowego w Opolu wynika, że ruch w urzędach jest umiarkowanie duży, podatnicy przychodzą stale i składają zeznania. Zainteresowanie składaniem zeznań wzrosło w marcu, co wynika z faktu otrzymania przez podatników PIT-11.
- Zeznania przyjmowane w urzędzie są na bieżąco weryfikowane i sprawdzane. Ta forma cieszy się największą popularnością mimo konieczności oczekiwania w kolejce. W taki sposób przyjmowane jest ok. 200 zeznań dziennie. Podatnicy mają też możliwość złożenia zeznania w kancelarii urzędu bez kolejki - podkreśla Andrzej Pieczko z Izby Skarbowej w Zielonej Górze.

Akcje są popularne

Urzędy skarbowe co roku organizują w okresie rocznych rozliczeń PIT różne akcje, które mają pomóc podatnikom w wypełnianiu zeznań. Grażyna Piechota podkreśla, że dyżury telefoniczne oraz akcje organizowane przy współpracy różnych mediów cieszą się dużym powodzeniem.
- Dni otwarte są dopiero w ostatnią sobotę marca i kwietnia, ale zapewne wzorem lat poprzednich będą cieszyć się powodzeniem wśród podatników - mówi Grażyna Piechota.
Również Krystyna Arciszewska wskazuje, że podatnicy chętnie korzystają z organizowanych dyżurów i dni otwartych. Oprócz dwóch ogólnopolskich dni otwartych urzędy woj. warmińsko-mazurskiego organizują lokalne dni otwarte, do tej pory nawet kilkukrotnie - w sobotę 14 marca na 15 urzędów skarbowych, które w województwie przyjmują zeznania roczne PIT, dyżurowało sześć.
Marta Szpakowska podkreśla, że w ramach porozumień zawartych przez niektórych naczelników urzędów z jednostkami samorządu terytorialnego są uruchamiane okresowe punkty przyjmowania zeznań, co powoduje, że podatnicy mogą bez konieczności dojazdu do urzędu złożyć zeznanie, pobrać druki i uzyskać odpowiedzi na pytania dotyczące rozliczeń rocznych. Wydłużone są także godziny pracy, w poniedziałki większość urzędów skarbowych czynna jest do godz. 17 lub 18.

Trudności z ulgami

W ramach prowadzonych działań edukacyjnych o rozliczeniach rocznych urzędy skarbowe w całej Polsce najczęściej pytane są o zagadnienia dotyczące ulgi prorodzinnej, ulgi rehabilitacyjnej oraz za internet.
- Podatnicy mają problemy z rozliczeniami. Pytania dotyczą zwłaszcza ulgi na dzieci czy rozliczenia dochodów z zagranicy. Są też podatnicy, którzy do tej pory nie dzielili się 1 proc. podatku z organizacjami pożytku publicznego, a teraz chcieliby to zrobić - wylicza Krystyna Arciszewska.
Wszyscy nasi rozmówcy z izb skarbowych byli zgodni: podatnicy powinni jak najszybciej rozliczyć się za 2008 rok, aby pod koniec kwietnia uniknąć kolejek i błędów wynikających z pośpiechu. Jeśli podatnicy mają problemy z wypełnieniem zeznania, w każdym urzędzie mogą otrzymać fachową pomoc. Urzędnicy zachęcają także do korzystania z dyżurów, porad telefonicznych i dni otwartych.
24 454 995 podatników rozliczało się za 2007 rok według skali PIT