Kodem GTU trzeba oznaczać w nowym JPK_V7 sprzedaż części samochodowych. Lecz nie wszystkich. Wypełniający plik mają więc niemały orzech do zgryzienia.
– Należy jak najszybciej zmienić przepisy, tak aby każda część samochodowa została objęta kodem GTU_07 – apeluje Adam Małyszko, prezes Forum Recyklingu Samochodów. Wskazuje, że tak przyjęto przy transakcjach objętych procedurą podzielonej płatności, gdzie znacznikiem MPP (metoda podzielnej płatności) zostały objęte wszystkie części i akcesoria do pojazdów samochodowych (wykazane w załączniku 15 ustawy o VAT).
– Dlaczego nie zrobić tego przy oznaczaniu części samochodowych kodem GTU_07? – zastanawia się ekspert.
Dodaje, że rozróżnienie ich na te, które oznacza się kodem GTU_07, i te, które nie są nim objęte, nie ma żadnego uzasadnienia. Utrudnia natomiast pracę księgowych i naraża przedsiębiorców na wysokie kary.

Skąd ten wymóg

Kodem GTU_07 trzeba oznaczać zarówno dostawy krajowe, jak i wewnątrz wspólnotowe oraz eksport. Nie ma znaczenia, czy część samochodowa jest nowa, czy używana.
Obowiązek wynika z rozporządzenia ministra finansów, inwestycji i rozwoju z 15 października 2019 r. w sprawie szczegółowego zakresu danych zawartych w deklaracjach podatkowych i w ewidencji w zakresie podatku od towarów i usług (Dz.U. poz. 1988 ze zm.). Rozporządzenie to wprowadziło od 1 października br. wymóg oznaczania w JPK_V7 niektórych dostaw i usług odpowiednimi kodami GTU.

Niemałe zamieszanie

Jeden z kodów GTU_07 dotyczy pojazdów oraz części samochodowych, ale oznaczonych wyłącznie kodami CN 8701–8708 oraz CN 8708 10. W związku z tym niektóre elementy pojazdów nie są oznaczane w JPK_V7, a inne są. Księgowi głowią się teraz, jak to rozróżnić.
Na dodatek minister tak sformułował przepis, że wymienił w nim pozycję objętą grupowaniem CN 8708, a następnie osobno podał jeszcze kod zawarty w tym grupowaniu jako podklasa – 8708 10.
Ministerstwo Finansów samo przyznało na swojej stronie internetowej (www.podatki.gov.pl), że podpozycja CN 8708 10 mieści się w pozycji CN 8708. W odpowiedziach na pytania dotyczące nowego JPK resort wyjaśnił, że: „grupa GTU_07 obejmuje towary o kodach CN 8701–8708. Oznaczenie dotyczy grup oraz podgrup. Natomiast wykazana oddzielnie podpozycja CN 8708 10 mieści się w pozycji CN 8708 i stanowi doprecyzowanie wskazanej grupy towarowej”.
– Odpowiedź ta niewiele wyjaśnia i z pewnością nie daje pełnego obrazu, jaka dostawa części powinna być objęta GTU_07 – uważa Adam Małyszko.

Problem ze zderzakami…

Prezes FORS zwraca uwagę na to, że zgodnie z oznaczeniami CN:
  • grupowanie 8708 obejmuje części i akcesoria do pojazdów silnikowych objętych grupowaniem 8708 10 pozycjami od 8701 do 8705,
  • podgrupa 8708 10 oznaczona jest jako „Zderzaki i ich części”, a dopiero jej podkategorie sugerują oznaczenia poszczególnych zderzaków, przy czym nazwa tego grupowania nie ogranicza go wyłącznie do grupowań 8701–8705, lecz wskazuje na wszelkie zderzaki i ich części – do pojazdów objętych każdym kodem CN, nie tylko 8701–8705 (jak inne części z grupowania 8708, ale również nie tylko do pojazdów z grup 8701–8708 (bo i takiego ograniczenia nie wprowadzono).
Wniosek z tego jest taki, że każda część zakwalifikowana jako zderzak lub część zderzaka powinna być oznaczana kodem GTU_07.

…i zestawami

Jeszcze większy problem – jak zauważa prezes Małyszko – jest przy kwalifikowaniu zestawów, np. całego układu napędowego. Dlaczego? Bo według klasyfikacji ministra skrzynia biegów podlega oznaczeniu GTU_07, a silnik już nie.
Innym przykładem jest koło jezdne sprzedawane jako jeden towar. Felga jest objęta obowiązkiem oznaczenia GTU_07, a opona już nie. Ekspert wyjaśnia, że całość podlega jednak oznaczeniu.
Natomiast części wykorzystywane w ramach usługi naprawy nie muszą być co do zasady oznaczane kodem GTU, jeżeli ich dostawa stanowi element kompleksowej usługi (wpływa na jej cenę). Jeśli jednak na fakturze części zostaną wyszczególnione, to – jak podkreśla Adam Małyszko – jeżeli kod GTU_07 dotyczy chociaż jednej z nich, to cała faktura musi być w ten sposób oznaczona w JPK_V7.
Chcąc wspomóc księgowych, Forum Recyklingu Samochodów sporządziło tabelę, w której podpowiada, jaka część samochodowa powinna być oznaczona kodem GTU_07, a jaka nie (patrz tabela). Nie jest to jednak – jak zastrzega prezes FORS – wiążąca wykładnia, bo przygotowane zestawienie nie zostało oficjalnie potwierdzone przez dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej.

Wysoka kara

O błąd, jak widać, nietrudno, a i podatnicy nie mogą być pewni, czy za nieprawidłowe oznaczenie kodem GTU urząd skarbowy nałoży na nich karę 500 zł. Zgodnie z ustawą o VAT taka grzywna grozi za każdy błąd w ewidencji, „który uniemożliwia przeprowadzenie weryfikacji prawidłowości transakcji”.
– Wciąż nie wiadomo, co należy rozumieć przez to sformułowanie – zwraca uwagę prezes Małyszko. Jego zdaniem więc dopiero w praktyce podatnicy przekonają się, czy karana będzie każda pomyłka w kodach GTU, również taka, która nie ma de facto żadnego znaczenia dla prawidłowego rozliczenia VAT.

Wiążąca informacja

Podatnik może w tym zakresie liczyć na pomoc Krajowej Informacji Skarbowej, ale tylko jeśli złoży wniosek o wiążącą informację stawkową (WIS).
KIS nie udziela bowiem w tym zakresie odpowiedzi ani telefonicznie (poprzez infolinię KIS), ani e-mailem. W sprawie właściwego sklasyfikowania towaru według Nomenklatury Scalonej CN lub usług według PKWiU (celem oznaczenia ich odpowiednim symbolem GTU) nie wydaje też interpretacji indywidualnych, a tylko WIS. Organ ma na jej wydanie trzy miesiące.
Opłata co do zasady wynosi 40 zł, ale jest ona mnożona przez liczbę towarów i usług, o którą pyta podatnik.

Może coś się zmieni

Niewykluczone, że w rozporządzeniu z 15 października 2019 r. będą zmiany. Poinformował o tym wiceminister finansów Jan Sarnowski w odpowiedzi z 6 listopada 2020 r. na interpelację poselską nr 12180. Wyjaśnił, że resort prowadzi „analizy dotyczące konieczności ewentualnego wprowadzenia zmian w rozporządzeniu wykonawczym w zakresie GTU”.
Jakie dostawy oznaczać kodem GTU_O7, a jakich nie oznaczać
Części samochodowe kod GTU
Airbag: fotela, kierowcy, pasażera, kolanowy GTU_07
Akumulator brak
Alternator brak
Amortyzatory GTU_07
Antena brak
Aparat zapłonowy brak
Atrapa/Grill brak
Bagażnik dachowy GTU_07
Belki zawieszenia i zderzaka GTU_07
Blenda tył brak
Blok silnika, bok lewy i prawy brak
Burty brak
Bęben hamulcowy brak
Cewka zapłonowa brak
Chłodnica: EGR, klimatyzacji, oleju, powietrza, wody GTU_07
Cięgna: klapki wlewu paliwa, klapy bagażnika, maski, zamka brak
Czujniki: ABS, Airbag, ciśnienia klimatyzacji, ciśnienia mapsensor, ciśnienia oleju, ciśnienia opon, ciśnienia turbosprężarki, deszczu/zmierzchu, ESP, kąta skrętu, martwego pola/pasa ruchu, PDC, temperatury, uderzenia/ochrony pieszych, świateł brak
Części z demontażu – pakiet GTU_07
Deska rozdzielcza brak
Dmuchawa powietrza brak
Dolot powietrza GTU_07
Drążek: kierowniczy x, reakcyjny, stabilizatora GTU_07
Dźwignia: zmiany biegów, hamulca ręcznego, sprzęgła GTU_07
Felgi: aluminiowe, aluminiowe z oponami, stalowe, stalowe z oponami GTU_07
Filtr osuszacz klimatyzacji brak
Fotele brak
Gaśnica brak
Gaźnik brak
Głowica silnika brak
Głośnik/subwoofer brak
HDS brak
Hak do przyczepy brak
Halogeny brak
Instalacja: gazowa x, elektryczna brak
Kamera brak
Katalizator x GTU_07
Kierownica GTU_07
Kierunki brak
Klamki również wewnętrzne brak
Kogut brak
Kolektory: ssący, wydechowy brak
Kolumna kierownicza x brak
Kompresor powietrza brak
Kontener brak
Kostka stacyjki brak
Kosz koła zapasowego GTU_07
Koło dojazdowe GTU_07
Koła: pasowe, rozrządu, zamachowe brak
Kołpak koła GTU_07
Kratki nawiewu powietrza brak
Książka serwisowa/instrukcja brak
Lampy brak
Lewarek brak
Licznik brak
Linki brak
Listwy: bagażnika, ozdobna, ozdobna progu, ozdobna wnętrza, progowa, zasilająca brak
Listwa zderzaka GTU_07
Lusterka (również wewnętrzne) brak
Manetka brak
McPersony GTU_07
Mechanizm różnicowy dyferencjału GTU_07
Mikrofon brak
Misa olejowa brak
Mocowanie zderzaka GTU_07
Moduł nawigacji brak
Mosty GTU_07
Nadkola plastikowe brak
Nagrzewnica brak
Napinacz rozrządu brak
Obudowy filtrów: oleju, paliwa, powietrza brak
Odma/Separator brak
Ogranicznik drzwi brak
Opony: letnie, wielosezonowe, zimowe brak
Osłony: plastikowe podwozia o wnętrza, przeciwsłoneczna, silnika, termiczna brak
Osłona skrzyni biegów GTU_07
Pasy bezpieczeństwa x GTU_07
Pedał gazu, pedały brak
Piasta koła tył GTU_07
Podnośniki szyby brak
Podstawa akumulatora brak
Podsufitka brak
Podszybie brak
Poduszka/łapa silnika brak
Poduszka/łapa skrzyni biegów GTU_07
Poduszka zawieszenia GTU_07
Podłokietnik brak
Podłużnice brak
Pojazd zw brak
Pokrywy: rozrządu, zaworów brak
Pompy: ABS x, hamulcowa, sprzęgła, VACUM, wspomagania kierownicy GTU_07
Pompa: hydrauliczna, oleju, paliwowa, wody, wtryskowa, wtórnego powietrza brak
Pompki: spryskiwaczy, centralnego zamka brak
Popielniczka brak
Przeciwmgłowe tylne brak
Przekaźnik brak
Przekaźniki: wentylatora, świec brak
Przekładnia kierownicza GTU_07
Przepustnica brak
Przepływomierz brak
Przetwornica brak
Przewody: chłodnicy, hamulcowy, klimatyzacji, olejowy, paliwa, powietrza, wspomagania brak
Przełącznik brak
Przełączniki: foteli, kierownicy multifunkcja, klapy bagażnika, klimatyzacji i nawiewu, lusterek, radia nawigacji, start/stop, szyberdachu, szyby, zawieszenia, zespolony, łopatka zmiany biegów, świateł, świateł awaryjnych i przełącznik manetka brak
Przełącznik hamulca ręcznego GTU_07
Prądnica brak
Progi brak
Półka bagażnika brak
Półosie GTU_07
Radar brak
Radio i nawigacja brak
Ramiona wycieraczek brak
Reflektory brak
Relingi brak
Resor brak
Rezystor dmuchawy brak
Roleta brak
Rozrusznik brak
Rączki zaślepki brak
Schowek brak
Serwo hamulcowe GTU_07
Siatka brak
Silniczki: nagrzewnicy, wycieraczek brak
Silniki: LT, benzynowy, diesla brak
Siłownik brak
Skrzynie biegów: automatyczna, manualna, redukcyjna GTU_07
Skrzynka bezpieczników brak
Sonda lambda brak
Spoiler brak
Spryskiwacz brak
Sprzęgło/koło dwumasowe GTU_07
Sprężarka klimatyzacji brak
Sprężyny GTU_07
Stacyjka brak
Sterownik: bluetooth/telefonu, ESP, fotela, gateway, komfortu, silnika, zamka, świateł brak
Sterowniki: ABS, SRS x, skrzyni biegów GTU_07
Sygnał dźwiękowy brak
Szczęki hamulcowe GTU_07
Szyby brak
Szyberdach brak
Słupki brak
Tapicerka brak
Tarcze hamulcowe GTU_07
Taśma Airbag GTU_07
Teleskopy przedniej i tylnej klapy brak
Termostat brak
Trawers GTU_07
Trójkąt brak
Tunel środkowy brak
Tuner TV brak
Turbosprężarka brak
Tył brak
Tłok brak
Tłumik x GTU_07
Ucho holownicze brak
Uchwyt podsufitki brak
Uszczelki: drzwi, maski, pokrywy bagażnika brak
Wahacze GTU_07
Wały: korbowy, napędowy brak
Wałek rozrządu brak
Wciągarka brak
Webasto brak
Wiatrak chłodnicy brak
Wlew paliwa GTU_07
Wlot powietrza brak
Wtryskiwacz brak
Wygłuszenie brak
Wykładzina brak
Wysyłka brak
Wyświetlacz radia/GPS brak
Wzmacniacze: antenowy/GPS, radia i nawigacji brak
Wzmocnienie czołowe/pas przedni brak
Włącznik brak
Zaciski hamulcowe GTU_07
Zagłówek brak
Zamki: drzwi, klapy bagażnika, maski brak
Zawiasy: drzwi, maski, tylnej klapy brak
Zawieszenie przód GTU_07
Zawory: EGR, nagrzewnicy, podciśnienia, turbiny brak
Zbiorniczki: hamulcowy, wspomagania GTU_07
Zbiorniczek: spryskiwacza, wyrównawczy brak
Zbiorniki: AdBlue, paliwa, powietrza, węgla aktywnego brak
Zderzaki GTU_07
Zegarek brak
Zmieniarka/czytnik nawigacji brak
Zwrotnice GTU_07
Ściana grodziowa brak
Śruby do kół GTU_07
Światło stop brak
Żarnik/Żarówka brak
Źródło: Forum Recyklingu Samochodów Uwaga! Wykaz nie jest źródłem prawa, nie został potwierdzony wiążącą wykładnią dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej