statystyki

Jak ujmować usługi cyfrowe świadczone na rzecz zagranicznych konsumentów

autor: Marek Barowicz16.11.2020, 09:21; Aktualizacja: 19.11.2020, 23:14
Usługi elektroniczne oznaczają usługi świadczone za pomocą środków komunikacji elektronicznej takich jak internet lub sieć elektroniczna.

Usługi elektroniczne oznaczają usługi świadczone za pomocą środków komunikacji elektronicznej takich jak internet lub sieć elektroniczna.źródło: ShutterStock

Nasza jednostka będzie świadczyć usługi cyfrowe na rzecz osób mieszkających w innych państwach. Czy można wtedy rozliczyć VAT w ramach procedury MOSS? Jakie zapisy powinny się znaleźć w księgach rachunkowych?

Pod pojęciem usług cyfrowych rozumie się usługi telekomunikacyjne, nadawcze i elektroniczne. [ramka] Usługi cyfrowe mogą być świadczone przez polskich przedsiębiorców na rzecz ostatecznych konsumentów (osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej) mających miejsce zamieszkania za granicą (tj. w państwie członkowskim Unii Europejskiej innym niż Polska, zwanym państwem konsumpcji, na terytorium którego ma miejsce świadczenie usług). Rozliczenie VAT z tytułu sprzedaży ww. usług możliwe jest według jednej z trzech metod, wybranej przez usługodawcę po spełnieniu określonych warunków:

  • procedury standardowej (art. 28k ust. 1 ustawy o VAT),
  • procedury uproszczonej (art. 28k ust. 2 ustawy o VAT),
  • procedury szczególnej w ramach systemu MOSS (art. 130a–130d ustawy o VAT).

Zgodnie z zasadą ogólną miejscem świadczenia usług cyfrowych na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej (tj. finalnych konsumentów) jest państwo konsumpcji usług, czyli to, w którym osoby te posiadają stałe miejsce zamieszkania lub zwykłe miejsce pobytu. Powyższe oznacza konieczność dokonywania w każdym państwie Unii Europejskiej, w którym świadczone są usługi cyfrowe na rzecz konsumentów, rejestracji do VAT oraz odprowadzenia tam tego podatku według właściwych dla danego kraju stawek i zasad jego ewidencji (np. w zakresie fakturowania transakcji). W celu uniknięcia tych uciążliwości wprowadzone zostały – po spełnieniu określonych warunków – preferencje w rozliczeniu VAT od ww. kategorii usług.


Pozostało 80% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane