statystyki

W covidowych sprawozdaniach mogą pojawić się błędy

autor: Agnieszka Pokojska26.10.2020, 09:45; Aktualizacja: 26.10.2020, 09:51
Spółki powinny dokonywać okresowej analizy należności pod kątem ich wiekowania

Spółki powinny dokonywać okresowej analizy należności pod kątem ich wiekowaniaźródło: ShutterStock

Pandemia koronawirusa może wpłynąć na tworzone roczne raporty. Księgowi powinni uważać szczególnie na należności, które mogą być przeterminowane lub zagrożone.

Szczególnie te podmioty, których kontrahenci są w trudnej sytuacji ze względu na obecną sytuację, muszą się upewnić, że w swojej polityce rachunkowości mają odpowiednie zasady tworzenia odpisów aktualizujących wartość należności. Każda jednostka tworząca roczny raport musi bowiem przeprowadzić stosowne analizy, aby we właściwej wysokości ująć w sprawozdaniu kwoty, których może się spodziewać od swoich kontrahentów. Problemy mogą się też pojawić przy ujmowaniu finansowania zewnętrznego i podatku odroczonego – o czym poniżej. 

Błąd 1: Finansowanie zewnętrzne, obligacje lub kredyt

Spółka wyemitowała obligacje korporacyjne. W związku z finansowaniem poniosła istotne koszty prowizji – zaliczyła je jednorazowo w koszty finansowe w momencie poniesienia – które obciążyły wynik okresu. Obligacje są przyznane na okres trzech lat, odsetki będą płatne w okresach kwartalnych, a wykup obligacji jest przewidziany na koniec okresu emisji. Na pierwszy dzień bilansowy spółka naliczyła należne odsetki za okres od udzielenia obligacji do tego dnia i zaprezentowała ich saldo łącznie z saldem zobowiązania z tytułu obligacji w zobowiązaniach finansowych w pozycji zobowiązania z tytułu emisji dłużnych papierów wartościowych.

opinia eksperta


Pozostało 86% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane