statystyki

VAT marża: Jak ujmować sprzedaż w ewidencji?

autor: Radosław Kowalski, Tomasz Krywan26.10.2020, 09:30; Aktualizacja: 26.10.2020, 09:42
Sprzedaż

Sprzedażźródło: ShutterStock

Jak po zmianach wchodzących w życie od października ujmować w ewidencji sprzedaż w procedurze VAT marża?

Która stawka VAT obowiązuje dla opłat za parking ponoszonych przez osoby jednocześnie wynajmujące mieszkanie?

Czy uregulowanie części faktury w drodze potrącenia ustawowego narusza obowiązek dokonania płatności w split paymencie?

Dokonuję sprzedaży w procedurze VAT marża, w związku z czym wystawiam faktury VAT marża. Taką sprzedaż rejestruję też w kasie fiskalnej. Czy w ewidencji ujmuję raport fiskalny, czy fakturę? Jeżeli fakturę, to czy z oznaczeniem „FP”?

W przepisach rozporządzenia z 15 października 2019 r. minister wskazał, że w ewidencji sprzedaży VAT należy uwzględnić wartość sprzedaży bez podatku (netto) oraz wysokość podatku należnego, w podziale na stawki podatku oraz sprzedaż zwolnioną od podatku, wynikające ze zbiorczych informacji z ewidencji sprzedaży, o której mowa w art. 111 ust. 1 ustawy o VAT. Oczywiście taki zbiorczy raport powinien być oznaczony w rejestrze sprzedaży, a następnie w JPK_V7M lub JPK_V7K jako „RO”. Dodatkowo w wydanej przez resort finansów „Broszurze informacyjnej dotyczącej struktury JPK_VAT z deklaracją” została zamieszczona informacja, że: „Sprzedaż ewidencjonowaną przy użyciu kasy rejestrującej oraz sprzedaż nieudokumentowaną fakturami i nieobjętą obowiązkiem prowadzenia ewidencji sprzedaży przy użyciu kasy rejestrującej należy wykazać w ewidencji w wysokościach zbiorczych w podziale na stawki podatku oraz sprzedaż zwolnioną od podatku”. Faktury wystawione do takiej sprzedaży są ujmowane w ewidencji VAT z oznaczeniem „FP”.

Jednak mimo takiego brzmienia przepisów oraz wyraźnej wskazówki zamieszczonej w broszurze informacyjnej podatnik dokonujący sprzedaży opodatkowanej według procedury VAT marża musi zastosować inną metodę ewidencjonowania sprzedaży. Trzeba bowiem przypomnieć, że podatnicy prowadzący ewidencję sprzedaży, u których podstawą opodatkowania jest kwota prowizji lub inna postać wynagrodzenia za wykonywane usługi w ramach umowy agencyjnej, zlecenia, pośrednictwa lub innej umowy o podobnym charakterze, albo marża, ewidencjonują – na potrzeby obliczenia osiąganej przez nich wysokości podstawy opodatkowania i podatku należnego – całą wartość sprzedaży własnej oraz prowadzonej na rzecz lub w imieniu innych podatników. W przepisach wykonawczych dotyczących fiskalizacji w kasach rejestrujących prawodawca wskazał, że ujmując w kasie sprzedaż opodatkowaną VAT marża, podatnik powinien posługiwać się tzw. zerem technicznym. Wynika to z faktu, że marża podlegająca opodatkowaniu VAT w przypadku takiej transakcji, a co za tym idzie i kwota VAT, to wyłącznie sprawa pomiędzy podatnikiem a fiskusem. Informacje takie nie są ujawniane nabywcy.

Skoro zatem fiskalizując w kasie sprzedaż VAT marża, podatnik stosuje stawkę VAT 0 proc. (zero techniczne) i faktycznie prezentuje wyłącznie kwotę brutto, do zapłaty przez nabywcę, to ujmując taką sprzedaż w rejestrze sprzedaży VAT, podatnik nie posłuży się dobowym ani miesięcznym raportem kasowym „RO”. Pozostaje zatem uwzględnienie sprzedaży opodatkowanej VAT marża na podstawie faktury VAT marża lub dowodu wewnętrznego „WEW”. Przy czym – w moim przekonaniu – jeżeli podatnik wystawił fakturę VAT marża, to powinien ten dokumenty ujawnić w ewidencji sprzedaży VAT. Przy czym jako podstawa opodatkowania – w pozycji właściwej według mającej zastosowanie stawki – wykazywana jest marża netto obliczona metodą w stu z kwoty marży wyliczonej w wyniku pomniejszenia kwoty należnej o kwotę brutto zakupów. Oczywiście kwota VAT wyliczona od takiej marży prezentowana jest w odpowiednim według stawki VAT polu ewidencji. W takim przypadku, nawet jeżeli sprzedaż była „nabita na kasę” (ale z zerem technicznym), uwzględniona w ewidencji sprzedaży faktura VAT marża nie może być oznaczona jako „FP”. ©℗


Pozostało 67% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane