statystyki

CIT: Ograniczenie optymalizacji czy wylewanie dziecka z kąpielą

autor: Prof. Uł Dr Hab. Aleksander Kappes, Umcs19.10.2020, 08:51; Aktualizacja: 19.10.2020, 08:53
Wyścig, w którym fiskus ściga spółki komandytowe, nie ma sensu. Fiskus nie goni króliczka, tylko go niszczy

Wyścig, w którym fiskus ściga spółki komandytowe, nie ma sensu. Fiskus nie goni króliczka, tylko go niszczyźródło: ShutterStock

Próba opodatkowania spółki komandytowej podatkiem dochodowym od osób prawnych miała już miejsce w 2013 r. Na szczęście odstąpiono wówczas od tego nieszczęśliwego pomysłu.

Na co dzień nie zajmujemy się naukowo prawem podatkowym. Czujemy się jednak uprawnieni, a nawet zobowiązani do zabrania głosu, jako że w latach dziewięćdziesiątych zapoczątkowaliśmy w polskiej doktrynie badania nad spółką komandytową i opublikowaliśmy pierwsze w polskiej literaturze naukowej opracowania monograficzne jej poświęcone. Podobne stanowisko opublikowaliśmy także w 2013 r., kiedy to miała miejsce pierwsza próba objęcia spółek komandytowych podatkiem dochodowym od osób prawnych.

Powstaje pytanie, dlaczego 7 lat temu rządzący zrozumieli, że nie warto dorzynać spółki komandytowej, a dziś uważają inaczej? Analizując statystyki, widzimy wyraźnie, że liczba spółek komandytowo-akcyjnych w stosunku do roku, w którym dokonano niekorzystnych zmian podatkowych, zmalała i było ich w 2019 r. już tylko ok. 3700. Z kolei liczba spółek komandytowych z ok. 6500 wzrosła do 40 500, a ich wzrost roczny to ok. 2000–5000. To najwidoczniej przeszkadza fiskusowi, widać dostrzega w zwiększeniu zainteresowania spółką komandytową zjawisko optymalizacji podatkowej (vide uzasadnienie projektu nowelizacji).


Pozostało 87% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • kajko(2020-10-20 07:53) Zgłoś naruszenie 10

    Spółki komandytowe powinny być zlikwidowane. W małych spółkach sp. z o.o. powinno umożliwość wypłaty dywidend z niższym zryczałtowanym podatkiem dochodowym, a by w sumie nie przekraczało 19%. Bez sensu jest tworzyć sztuczne twory dla optymalizacji podatków, powinno być proste, jasne i czytelne dla wszystkich.

    Odpowiedz
  • Q(2020-10-19 21:48) Zgłoś naruszenie 10

    Oczywiste jest że spółki komandytowe to w 90% przekształcone sp. z o.o. ze względów podatkowych. Wszystkie kancelarie doradztwa podatkowego tym się zajmują. Będzie powrót do sp. z o.o. Ale wiadomo, że prawdziwy cymes to 10% które jadą po bandzie. I to jest patologia.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane