statystyki

Jak zaewidencjonować projekt informatyczny usprawniający procesy produkcyjne

autor: Dr Katarzyna Trzpioła17.10.2020, 11:00
Obecnie zatem faktury od dostawców zewnętrznych oraz wewnętrznie ponoszone nakłady należy zaksięgować na rozliczeniach międzyokresowych albo na wydzielonym koncie prac rozwojowych (to zależy od planu kont).

Obecnie zatem faktury od dostawców zewnętrznych oraz wewnętrznie ponoszone nakłady należy zaksięgować na rozliczeniach międzyokresowych albo na wydzielonym koncie prac rozwojowych (to zależy od planu kont).źródło: ShutterStock

Realizujemy projekt polegający na stworzeniu narzędzia informatycznego, które w znaczący sposób usprawni procesy produkcyjne w naszej jednostce. Punktem wyjścia jest zakupiona licencja, ale prace związane z rozbudową i dostosowaniem narzędzia do naszych potrzeb są prowadzone we własnym zakresie i ujmowane na wydzielonych kontach projektowych. Zakładamy, że prowadzone prace pozwolą uzyskać znaczące korzyści ekonomiczne i tym samym spełniają definicję prac rozwojowych. Mamy jednak wątpliwości, jak ujęcie w rachunkowości wpłynie na możliwość odliczenia VAT i rozliczenia w CIT.

Firma prowadzi merytorycznie i księgowo wydzielony projekt polegający na stworzeniu narzędzia informatycznego usprawniającego procesy produkcyjne i tym samym przynoszący w przyszłości przychody. Fakturę za wykonanie usług oraz inne nakłady powiązane z tymi pracami należy więc ująć jako nakłady na stworzenie wartości niematerialnych i prawnych (WNiP). Łącznie z ponoszonymi wewnętrzne kosztami (np. wydzielonymi wynagrodzeniami i pochodnymi od wynagrodzeń) będą one tworzyły wartość początkową WNiP.

Czy jest definicja

Ustawa o rachunkowości nie definiuje ani prac rozwojowych, ani badawczych. W praktyce posiłkujemy się wskazaniami Międzynarodowego Standardu Rachunkowości 38 Wartości niematerialne, który w par. 52‒59 wskazuje kryteria oceny nakładów. Przy czym należy podkreślić, iż terminy „prace badawcze” i „prace rozwojowe” na potrzeby MSR 38 mają szerokie znaczenie.

Wskazano tam po pierwsze, że na etapie prac badawczych prowadzonego przedsięwzięcia jednostka nie jest w stanie udowodnić istnienia składnika wartości niematerialnych, który będzie wytwarzał prawdopodobne przyszłe korzyści ekonomiczne. W związku z tym nakłady zawsze ujmowane są w kosztach w momencie ich poniesienia. Do przykładów prac badawczych zalicza się w świetle par. 56 MSR 38:

a) działania zmierzające do zdobycia nowej wiedzy;

b) poszukiwanie, ocenę i końcową selekcję sposobu wykorzystania rezultatów prac badawczych lub wiedzy innego rodzaju;

c) poszukiwanie alternatywnych materiałów, urządzeń, produktów, procesów, systemów lub usług;

d) formułowanie, projektowanie, ocenę i końcową selekcję nowych lub udoskonalonych materiałów, urządzeń, produktów, procesów, systemów lub usług.


Pozostało 67% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane