statystyki

Wdrożenie JPK_V7 to wyzwanie także dla samorządów

autor: Łukasz Zalewski14.10.2020, 07:43; Aktualizacja: 14.10.2020, 08:22
Nowy JPK VAT

Nie tylko firmy, lecz także jednostki samorządu terytorialnego muszą generować i przesyłać nowe jednolite pliki kontrolne z deklaracją za okresy od 1 października br.źródło: GazetaPrawna.pl

Oznaczenie transakcji opodatkowanych VAT i wygenerowanie pliku w nowej strukturze może sprawić wiele trudności gminom i miastom, które mają po kilkaset jednostek.

Nie tylko firmy, lecz także jednostki samorządu terytorialnego muszą generować i przesyłać nowe jednol ite pliki kontrolne z deklaracją za o kresy od 1 października br. Chociaż pierwszy taki JPK trzeba przesłać do 25 listopada, to już dziś gminy muszą pozyskiwać informacje o grupach towarów i usług i identyfikować specyficzne procedury, takie jak mechanizm podzielonej płatności. Za nieco ponad miesiąc trzeba będzie je wskazać w nowym JPK_V7.

– Biorąc pod uwagę nowe wymagania plików JPK_V7M i JPK_V7K, wdrożenie nowej struktury w jednostkach sektora publicznego z pewnością jest procesem bardzo skomplikowanym – przyznaje Janina Fornalik, doradca podatkowy i partner w MDDP. Jednak odpowiednie zorganizowanie i wdrożenie mechanizmów, ustalenie, kto za co odpowiada i ewentualny zakup oprogramowania pozwolą prawidłowo wypełnić obowiązek złożenia JPK_VAT oraz uniknąć kar.


Pozostało 85% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • były księgowy(2020-10-16 22:24) Zgłoś naruszenie 10

    Byłem w grudniu ub. roku na szkoleniu, między innymi na temat planowanych zmian w podatku VAT na 2020 r., na którym byli m. in. księgowi z samorządów. Wykładowca całkiem poważnie życzył słuchaczom... znalezienia innej pracy! Jak wejdzie w życie - mówił - nowy JPK, nowa matryca, nowe podzielone płatności, nałożą się na siebie już uchwalone i projektowane przepisy wprowadzające też surowe sankcje za pomyłki, to się nie połapiecie! Będziecie płakać, siedzieć nad tym koszmarem po nocach itd. Lepiej znaleźć inną pracę! Ja cieszę się, że z podatkami mam teraz tylko pośrednio do czynienia, współczuję serdecznie swoim byłym kolegom po fachu i życzę im tego samego: ZNALEZIENIA INNEJ PRACY! Może dopiero wtedy, jak nie będzie miał kto robić tych wszystkich coraz bardziej skomplikowanych JPK itd. ustawodawca dojdzie do wniosku, że nie można bez końca zmieniać i coraz bardziej komplikować materialnego prawa podatkowego.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane