statystyki

Minister wyjaśnił, jak powinni rozliczać się twórcy

autor: Mariusz Szulc21.09.2020, 08:47; Aktualizacja: 21.09.2020, 08:47
Samo honorarium powinno być określone kwotowo bądź procentowo w umowie o pracę, ale każdorazowo jego wypłata musi być powiązana z konkretnym utworem wytworzonym przez pracownika – wyjaśnił minister.

Samo honorarium powinno być określone kwotowo bądź procentowo w umowie o pracę, ale każdorazowo jego wypłata musi być powiązana z konkretnym utworem wytworzonym przez pracownika – wyjaśnił minister.źródło: ShutterStock

Podatnik może stosować podwyższone 50 proc. koszty uzyskania przychodu, jeśli posiada obiektywne dowody potwierdzające wytworzenie utworu w rozumieniu prawa autorskiego, a jego honorarium będzie wyraźnie wyodrębnione od innych składników wynagrodzenia – wyjaśnił minister finansów w najnowszej interpretacji ogólnej.

Na jej wydanie od prawie dwóch lat czekali przedstawiciele zawodów twórczych wymienionych w art. 22 ust. 9b ustawy o PIT (m.in. architektów, literatów, dziennikarzy). W tym czasie pojawiały się wątpliwości m.in. co do tego, jak rozliczyć wynagrodzenie, gdy utwór ostatecznie nie powstał (a pracodawca potrącał zaliczki według podwyższonych 50 proc. kosztów) i w jaki sposób należy dokumentować wysokość honorarium.


Pozostało 64% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane