statystyki

Po udzieleniu pożyczki zwolnienie z VAT już nie przysługuje

autor: Patrycja Dudek16.09.2020, 08:45; Aktualizacja: 16.09.2020, 08:50
Firma była zdania, że wszystkie te usługi składają się na kompleksowe świadczenie i w związku z tym ich import jest w całości zwolniony z VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 38.

Firma była zdania, że wszystkie te usługi składają się na kompleksowe świadczenie i w związku z tym ich import jest w całości zwolniony z VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 38.źródło: ShutterStock

Usługi kupowane od zagranicznego kontrahenta są zwolnione z VAT w tej części, w jakiej zmierzają do udzielenia pożyczki. Preferencji nie ma w odniesieniu do usług polegających na obsłudze transakcji pożyczkowych, które już trwają – orzekł NSA.

Chodziło o firmę udzielającą przez internet krótkoterminowych pożyczek. Firma współpracuje z zagranicznym kontrahentem, który wykonuje na jej rzecz kompleksową usługę pośrednictwa finansowego. W jej ramach obsługuje większą część procesu udzielania pożyczki oraz świadczy czynności obsługi pożyczek w trakcie ich trwania aż do zamknięcia transakcji pożyczkowej.

Jest to podmiot brytyjski, który nie posiada w Polsce stałego miejsca prowadzenia działalności, a działa poprzez swój oddział z siedzibą w Irlandii.


Pozostało 80% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane